Trwa ładowanie...
d4daa0l

House of Cards (serial)

Najnowsze informacje
3.9
(132 głosy)
Oceń:
Netflix
Źródło: Netflix

"House of Cards" to pierwsza oryginalna produkcja platformy Netflix. Jest to serial z gatunku dramatu politycznego, który przedstawia historię bezwzględnego amerykańskiego kongresmana Franka Underwooda.

House of Cards – produkcja

Scenariusz "House of Cards" został stworzony przez Amerykanina Beau Willimona na podstawie brytyjskiej miniserii o tym samym tytule. Angielski pierwowzór powstał w 1990 roku, nosi tytuł „Dom z kart” i opowiada o Francisie Urquaharcie, polityku brytyjskiej Partii Konserwatywnej, który za wszelką cenę stara się zasiąść na fotelu premiera Wielkiej Brytanii.

„Dom z kart” miał 4 odcinki i był wyprodukowany przez stację BBC. Scenariusz powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa „Dom z kart” wydanej w roku 1989.

Pomysł na nową adaptację „House of Cards” zrodził się w roku 2008 dzięki inicjatywie Erica Rotha. Producent zwrócił się z pomysłem nakręcenia amerykańskiej wersji „Domu z kart” do kilkunastych największych stacji telewizyjnych (m.in. HBO, AMC, Showtime). Jednak to właśnie Netflix zdecydował się wyprodukować polityczny dramat. W 2011 roku do projektu dołączyli znany reżyser David Fincher oraz aktor Kevin Spacey. Premiera "House of Cards" online odbyła się 1 lutego 2013 roku.

Zdjęcia "House of Cards" kręcono głównie w Baltimore oraz innych, mniejszych miastach stanu Maryland. Z wyłączeniem fasad większości monumentalnych budynków w Waszyngtonie, np. Białego Domu, Kapitolu Stanów Zjednoczonych, Pomniku Waszyngtona i wielu innych.

House of Cards – fabuła

Głównym bohaterem "House of Cards" jest Francis 'Frank' Underwood, kongresmen z ramienia Partii Demokratycznej, który pełni funkcję rzecznika dyscypliny partyjnej. Widz towarzyszy Underwoodowi w mozolnej wspinaczce po szczeblach władzy. Bohatera cechuje bezwzględność i wyrachowanie, które przydają mu się przy snuciu politycznych intryg.

W prowadzeniu zażartej politycznej rozgrywki Frankowi pomaga żona – Claire Underwood.

Ciekawym zabiegiem, stosowanym najpierw przez Franka a w późniejszych sezonach również przez jego żonę Claire, jest łamanie czwartej ściany. Bohater wygłasza długie monologi, patrząc prosto w kamerę i zwracając się bezpośrednio do widzów. W ten sposób możemy poznać wewnętrzne dylematy oraz przemyślenia głównych postaci serialu "House of Cards".

Serial zakończył się na 6 sezonach. Premiera finałowego sezonu "House of Cards" online odbyła się 2 listopada 2018 roku. Pierwsze 5 sezonów ma po 13 odcinków, zaś ostatni jest nieco krótszy i ma 8 odcinków.

House of Cards – obsada

Rolę Franka Underwooda odgrywa fenomenalny Kevin Spacey, który w 2015 roku został doceniony przez krytyków, otrzymując Złotego Globy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym. W rolę jego ekranowej żony wcieliła się Robin Wright, która również została uhonorowana Złotym Globem w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym.

Ponadto aktorami, którzy pojawiają się w niemal każdym sezonie "House of Cards", są m.in.: Michael Kelly w roli Douga Stampera, szefa sztabu i lojalnego współpracownika Underwood; Mahershala Ali jako lobbysta Remy Danton oraz Boris McGiver, czyli redaktor naczelny The Washington Herald Tom Hammerschmidt.

House of Cards – ciekawostki

  • Koszty produkcji pierwszych dwóch sezonów "House of Cards" wyniosły 100 milionów dolarów.
  • Robin Wright to jedyna aktorka, która pojawia się w każdym odcinku "House of Cards".
  • Barack Obama jest wielkim fanem serialu. Dzień przed premierą drugiego sezonu "House of Cards" online Prezydent Stanów Zjednoczonych umieścił na tweeterze wpis "Jutro House of Cards. Żadnych spoilerów, proszę".
  • Twórca "House of Cards" Beau Willimon zatrudnił do pomocy na planie serialowym konsultanta polityczego Jaya Carsona.

House of Cards – lista odcinków

House of Cards – lista odcinków pierwszego sezonu:

House of Cards – lista odcinków drugiego sezonu:

House of Cards – lista odcinków trzeciego sezonu:

House of Cards – lista odcinków czwartego sezonu:

House of Cards – lista odcinków piątego sezonu:

House of Cards – lista odcinków szóstego sezonu:

House of Cards (serial)
Tytuł oryginalny

House of Cards (serial)

Gatunek

dramat, polityczny, serial

Kraj produkcji

USA

Data premiery

01.02.2013

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

6

Obsada

Kevin Spacey (Francis Underwood)

Robin Wright

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4daa0l
d4daa0l
d4daa0l