wp

Gra o tron

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Wyprodukowany przez HBO serial "Gra o tron" powstał na podstawie bestsellerowej sagi fantasy George’a R.R. Martina Pieśni lodu i ognia, której pierwszą częścią jest Gra o tron. Autor sagi, uznany przez magazyn Time za mistrza gatunku fantasy, jest jednocześnie członkiem ekipy współproducentów wykonawczych i scenarzystów serialu.

wp

Serial "Gra o tron" opowiada o krainie, w której lato trwa przez dziesięciolecia, a zima może panować dłużej niż żyje człowiek. Dwie potężne rodziny są uwikłane w śmiertelną grę, w której stawką jest panowanie nad Siedmioma Królestwami Westeros. Zdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Królestw, a zażarta walka o Żelazny Tron niesie ze sobą nieprzewidywalne konsekwencje.

Akcja zaczyna się w momencie, w którym król Robert Baratheon prosi Lorda Eddarda “Neda” Starka, by pomógł mu rządzić królestwem po podejrzanej śmierci jego najbardziej zaufanego człowieka. W tym samym czasie na wschodzie zaczynają działać poważni konkurenci do tronu – nastoletnia księżniczka Daenerys Targaryen i jej brat Viserys, których rodzina rządziła Królestwem przed laty. Jednocześnie na rubieżach Królestwa na północ od Muru, który chroni Nocna Straż, następują dziwne i niepokojące wydarzenia.

W serialu występują Sean Bean (Władca Pierścieni, Czas patriotów) jako Eddard Ned Stark, Mark Addy (Goło i wesoło) jako Robert Baratheon, Lena Headey (300, serial Terminator: Kroniki Sary Connor) jako Cersei Lannister, Peter Dinklage (Dróżnik, Zgon na pogrzebie) jako Tyrion Lannister, Nicolaj Coster-Waldau (Królestwo niebieskie) jako Jaime Lannister, Emilia Clarke (serial Doctors) jako Daenerys Targeryn, Harry Lloyd (Jane Eyre) jako Viserys Targeryen, Michelle Fairlay (Harry Potter i Insygnia Śmierci) jako Catelyn Stark i Kit Harrington jako Jon Snow.

Producentami wykonawczymi są David Benioff (Chłopiec z latawcem, Troja, scenarzysta – 25 godzina) i D.B. Weiss. Zdjęcia zostały zrealizowane w Paint Hall Studio w Belfaście oraz na planach w Irlandii Północnej i na Malcie.

wp
Tytuł oryginalny

Game of Thrones

Gatunek

przygodowy, fantasy, akcji, dramat, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.

Obsada

Pedro Pascal

wp
wp