Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Jan Pietrzak - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Jan Pietrzak Agencja Gazeta
Podziel się
Qaqwqwrqw

Jan Pietrzak - polski aktor, satyryk, autor i wykonawca wielu piosenek. Twórca Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą.

Jan Pietrzak urodził się w Warszawie. W młodym wieku trafił do wojska. Następnie pracował w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych przy produkcji telewizorów. Studiował zaocznie na Wydziale Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR (dyplom w 1968 roku). Należał do Związku Młodzieży Polskiej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W 1960 roku Jan Pietrzak związał się z klubem studenckim Hybrydy, a konkretnie z jego estradą poetycką. To właśnie na jej fundamentach powstał Kabaret o tej samej nazwie, który umożliwił rozpoczęcie kariery tak znanym jak gwiazdom jak chociażby Piotr Fronczewski czy Wojciech Młynarski. Pietrzak stał na czele grupy, która działała w latach 1961-1967. Hybrydy rozwiązano w efekcie zarzutów o wrogość wobec władz i deprawację młodzieży.

Następnie Jan Pietrzak powołał do życia Kabaret Pod Egidą. W swoich skeczach autor często krytycznym okiem spoglądał na rzeczywistość PRL. Twórczość Pietrzaka utożsamiana była z etosem Solidarności i ruchem oporu wobec ówczesnych władz. Między innymi dlatego Jan Pietrzak był w latach 70. inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa.

W latach 1972–1973 Jan Pietrzak pracował w telewizji jako kierownik Redakcji Widowisk Estradowych TVP. Redagował też tygodnik "Szpilka".

Qaqwqwrqw

Po upadku komunizmu organizował "Kabaretowe Kursy Śmiechoterapii". Jan Pietrzak pisywał dla "Tygodnika Solidarność", "Gazety Polskiej" "Dziennika Polskiego" i "wSieci". Ubiegał się w wyborach w 1995 roku o urząd Prezydenta RP. Dwa lata później startował w wyborach parlamentarnych (bez sukcesów).

Od 2007 do 2009 w TVP Historia prowadził program "Po co nam to było...?". W 2010 (styczeń-maj) współtworzył "Kabaretową alternatywę" emitowaną na TVP1. W latach 2013 - 2014 prowadził program satyryczny "Wolne żarty" w Telewizja Republika. Był gospodarzem formatu "Z szafy Pietrzaka" emitowanego na TVP3 Warszawa oraz "Pół wieku Kabaretu pod Egidą" (TVP1).

Data urodzenia

26.04.1937

Miejsce urodzenia

Warszawa

Profesja

Satyryk, aktor, piosenkarz

Filmografia

Golem (1920)

Stan wewnętrzny (1983)

Smoleńsk (2015)

Pejzaż horyzontalny (1978)

5 dni z życia emeryta (1984)

Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1990)

Rekord świata (1977)

Milion za Laurę (1971)

Kochaj albo rzuć (1978)

Seriale
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw