Trwa ładowanie...
dh5wpdv

Jan Pietrzak

Najnowsze informacje
2.0
(22 głosy)
Oceń:
dh5wpdv
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Agata Grzybowska

Jan Pietrzak - polski aktor, satyryk, autor i wykonawca wielu piosenek. Twórca Kabaretu Hybrydy oraz Kabaretu Pod Egidą.

Jan Pietrzak urodził się w Warszawie. W młodym wieku trafił do wojska. Następnie pracował w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych przy produkcji telewizorów. Studiował zaocznie na Wydziale Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR (dyplom w 1968 roku). Należał do Związku Młodzieży Polskiej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W 1960 roku Jan Pietrzak związał się z klubem studenckim Hybrydy, a konkretnie z jego estradą poetycką. To właśnie na jej fundamentach powstał Kabaret o tej samej nazwie, który umożliwił rozpoczęcie kariery tak znanym jak gwiazdom jak chociażby Piotr Fronczewski czy Wojciech Młynarski. Pietrzak stał na czele grupy, która działała w latach 1961-1967. Hybrydy rozwiązano w efekcie zarzutów o wrogość wobec władz i deprawację młodzieży.

Następnie Jan Pietrzak powołał do życia Kabaret Pod Egidą. W swoich skeczach autor często krytycznym okiem spoglądał na rzeczywistość PRL. Twórczość Pietrzaka utożsamiana była z etosem Solidarności i ruchem oporu wobec ówczesnych władz. Między innymi dlatego Jan Pietrzak był w latach 70. inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa.

W latach 1972–1973 Jan Pietrzak pracował w telewizji jako kierownik Redakcji Widowisk Estradowych TVP. Redagował też tygodnik "Szpilka".

Po upadku komunizmu organizował "Kabaretowe Kursy Śmiechoterapii". Jan Pietrzak pisywał dla "Tygodnika Solidarność", "Gazety Polskiej" "Dziennika Polskiego" i "wSieci". Ubiegał się w wyborach w 1995 roku o urząd Prezydenta RP. Dwa lata później startował w wyborach parlamentarnych (bez sukcesów).

Od 2007 do 2009 w TVP Historia prowadził program "Po co nam to było...?". W 2010 (styczeń-maj) współtworzył "Kabaretową alternatywę" emitowaną na TVP1. W latach 2013 - 2014 prowadził program satyryczny "Wolne żarty" w Telewizja Republika. Był gospodarzem formatu "Z szafy Pietrzaka" emitowanego na TVP3 Warszawa oraz "Pół wieku Kabaretu pod Egidą" (TVP1).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5wpdv
dh5wpdv
dh5wpdv