ycipk-2cys53
ycipk-2cys53

Jeden z dziesięciu - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-2cys53

"Jeden z dziesięciu" to teleturniej emitowany na antenie telewizyjnej Dwójki od 1994 roku (konkretnie: 6 czerwca). Jest więc jednym z najdłużej utrzymujących się programów w historii polskiej telewizji. "Jeden z dziesięciu" od pierwszego odcinka prowadzi lubiany i szanowany przez widzów Tadeusz Sznuk.

Program opiera się na brytyjskim formacie "Fifteen to one" (pomysłodawcą był John M. Lewis).

"Jeden z dziesięciu" to jeden z niewielu telewizyjnych programów, gdzie nie liczy się show, skandal i konieczność podniesienia oglądalności, ale wiedza i spryt biorących w nim udział zawodników.

Każdy odcinek teleturnieju "Jeden z dziesięciu" podzielony jest na 3 etapy. Zawodnicy losują stanowiska, przy których będą grali. Każdy z uczestników zaczyna grę z trzema szansami. Każda błędna odpowiedź jest równoznaczna z utraceniem jednej szansy (co jest zobrazowane gaśnięciem jednej z trzech zielonych lampek na stanowisku zawodnika).

ETAP I

ycipk-2cys53

Prowadzący kolejno zadaje pytania z wiedzy ogólnej. Etap pierwszy podzielony jest na dwie rundy. Aby przejść do etapu II należy odpowiedzieć przynajmniej na jedno pytanie. Dwukrotna zła odpowiedź równoznaczna jest z odpadnięciem z gry.

ETAP II

Kolejna seria pytań. Prowadzący ponownie zaczyna zadawać kolejno pytania. Zawodnik, który jako pierwszy odpowie poprawnie na pytanie, ma prawo wyznaczyć kolejną osobę, która będzie zobowiązana do odpowiedzi. Jeśli wyznaczona osoba udzieli złej odpowiedzi, prawo wyznaczenia wraca do zawodnika wyznaczającego. Gra trwa do momentu, gdy pozostanie trzech zawodników, którzy przechodzą do ostatniego, finałowego etapu.

ETAP III

Każdy z finalistów dostaje trzy nowe szanse (w ostatnim etapie ważne są jednak punkty, które są równe ilości szans, z jakimi dany zawodnik skończył II etap). Prowadzący zadaje pytania z puli 40 pytań. Każdy z finalistów ma prawo sam zgłosić się do odpowiedzi (jeśli pytanie pozostanie bez odpowiedzi, nikt nie traci szansy). Ten proceder trwa dopóki któryś z zawodników nie odpowie poprawnie na trzy pytania (za każdą dobrą odpowiedź nagradzany jest 10 punktami). Zawodnik, który jako pierwszy zasili swoje konto w 30 punktów ma prawo wybrać kolejną osobę do odpowiedzi. Może także wyznaczyć pytanie dla siebie (otrzymuje wtedy podwójną liczbę punktów). Etap III trwa, dopóki dwaj zawodnicy nie odpadną z powodu utraconych szans. Zawodnik, który "pozostał przy życiu", może dalej odpowiadać na pytania, dopóki nie straci szans, bądź nie skończą się pytania. Finał może także zakończyć się, gdy większa ilość zawodników pozostaje z szansą dalszej gry, jednak wyczerpie się pula 40 pytań (wtedy zliczane są punkty za każdą
zachowaną szansę. Szansa = 10 punktów)

ycipk-2cys53

FINAŁ FINAŁÓW

Do wielkiego finału przechodzi tylko dziesięciu zwycięzców (z największą liczbą punktów ) z 25 ostatnich odcinków. W sytuacji gdy większa liczba zawodników na ostatnim miejscu listy finalistów ma taką samą liczbę punktów, istniej możliwość, by w Wielkim Finale wzięło udział więcej niż 10 graczy.

NAGRODY

"Jeden z dziesięciu', jak na kameralny i niskobudżetowy teleturniej przystało, ma tak samo kameralne nagrody.

- wszyscy zawodnicy: słodycze
- wszyscy uczestnicy etapu III w zwykłym odcinku: nagrody rzeczowe (słodycze oraz np. zegarki)
- zwycięzca odcinka: 3000 zł oraz wycieczka (najczęściej jest to weekendowy pobyt w którymś z polskich hotelu)
- uczestnik Wielkiego Finału z największą liczbą punktów (w swoim odcinku i w Wielkim Finale): 10 000 zł
- zwycięzca Wielkiego Finału: 40 000 zł (do 2006 roku również samochód: Citroën AX w latach 1994-1995, Citroën ZX w latach 1995-1997, Opel Astra w latach 1998-2001, Peugeot 206 w latach 1998-2000, Renault Thalia w latach 2003-2006, Toyota Corolla w latach 2000-2002, Toyota Corolla Verso w latach 2002-2003 (informacja o nagrodach za Wikipedią)

ycipk-2cys53

Do 2011 roku nakręcono aż 1635 odcinków teleturnieju (w 65 sezonach). Jeden odcinek trwa średnio 35 minut. Program ukazuje się na antenie od poniedziałku do czwartku o 16.35.

ycipk-2cys53
ycipk-2cys53