Do KRRiT wpłynęło ponad 130 skarg na wypowiedzi na antenie TV Republika

Do KRRiT wpłynęły skargi na Jana Pietrzaka i Marka Króla
Do KRRiT wpłynęły skargi na Jana Pietrzaka i Marka Króla
Źródło zdjęć: © X

05.01.2024 10:04, aktual.: 05.01.2024 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi Press, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odnotowała ponad 130 skarg, dotyczących wypowiedzi satyryka Jana Pietrzaka i publicysty Marka Króla, którzy wypowiadali się na antenie TV Republika.

- Do KRRiT wpłynęło 130 skarg dotyczących wypowiedzi Jana Pietrzaka w audycji wieczornej 31 grudnia 2023 r. (w tym skarga prof. Tadeusza Kowalskiego, członka KRRiT oraz skarga Krzysztofa Lufta). KRRiT podejmuje w tej sprawie rutynowe czynności wyjaśniające – przekazała Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT serwisowi Press.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dla przypomnienia, dnia 31 grudnia satyryk Jan Pietrzak pojawił się gościnnie w TV Republika. Z jego ust padł niedopuszczalny, jak to sam ujął, żart. - Ja mam okrutny żart z tymi imigrantami. Że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów w Auschwitz, Majdanku, w Treblince, w Sztutowie, mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców i tam będziemy tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, zatrzymywać.

Jedna ze skarg, które wpłynęły do KRRiT, pochodziła od prof. Tadeusza Kowalskiego. Jego zdaniem prowadząca program, Katarzyna Gójska, powinna była stanowczo zareagować na wypowiedź swojego gościa. Tak się jednak nie stało. Profesor zwrócił uwagę na fakt, że Pietrzak naruszył Ustawę o radiofonii i telewizji. Mowa o ustawie, zgodnie z którą nie wolno w telewizji czy radiu nawoływać do nienawiści lub przemocy czy też dyskryminować.

Kolejną osobą, która złożyła skargę, jest członek rady programowej TVP, Krzysztof Luft. "W Polsce, w kraju, na którego terenie w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych życie straciły miliony ludzi, tego rodzaju słowa budzą szczególny sprzeciw. Nawet jeśli zostały wypowiedziane jako żart. Nie żartuje się z męczeńskiej śmierci i cierpienia milionów ludzi" - napisał w skardze.

O rozpoczęciu postępowania sprawdzającego względem satyryka poinformował w serwisie X przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski. "Procedura polega na wystąpieniu przez Biuro KRRiT do nadawcy o nagranie audycji i ustosunkowanie się do zarzutów skarżących. Następnie nagranie jest analizowane. Na podstawie tego postępowania Przewodniczący KRRiT (jako organ) podejmie decyzję o dalszych działaniach. To jest standardowa procedura".

Wypowiedź Jana Pietrzaka nie jest jedyną wypowiedzią, która w ostatnim czasie padła na antenie TV Republika, a nie powinna. Rozchodzi się o Marka Króla, byłego naczelnego "Wprost", na którego wpłynęło do KRRiT dziewięć skarg.

- I w tej sprawie, podobnie jak w poprzedniej, KRRiT podejmuje rutynowe czynności wyjaśniające - przekazała Brykczyńska.

Co takiego powiedział Król?

W trakcie dyskusji na temat imigracji na antenie TV Republika wyraził swoją opinię, że należy "założyć chipy, tak jak się pieskom zakłada" (mowa o imigrantach) oraz "a tańsze jest jeszcze numery na lewej ręce wytatuować, wtedy łatwo się ich znajdzie".

Na tę wypowiedź zareagował Michał Rachoń, który od niedawna jest dyrektorem programowym wspomnianej stacji. "Europejska polityka imigracyjna jest groźna dla Polski i dla samej Europy. Jednak nie uzasadnia to dehumanizacji ludzi nielegalnie przekraczających granice UE" – napisał w serwisie X.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także