Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Czym się kierować przy wyborze zmywarki?

Osoby, które posiadają zmywarkę, nie potrafią sobie wyobrazić bez niej codziennego funkcjonowania. Z czego to wynika? Urządzenie to nie tylko wyręcza w zmywaniu, ale także sprawia, że naczynia są pachnące, lśniące i gotowe do schowania w szafce. Pozwala także na sporą oszczędność wody i zachowanie większej higieny, eliminując konieczność korzystania z wielorazowej gąbki, na której szybko gromadzą się bakterie. Aby jednak być w pełni zadowolonym z nowej zmywarki, trzeba najpierw dobrze przemyśleć jej zakup. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Share
Czym się kierować przy wyborze zmywarki? Czym się kierować przy wyborze zmywarki? Źródło: materiały partnera
d189u7r

Zmywarki różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, wyglądem i rozmiarem, ale też pojemnością, klasą energetyczną i poziomem emitowanego hałasu.

Rozmiar i pojemność

Standardowe zmywarki do zabudowy mają szerokość 60 lub 45 cm. Te drugie najczęściej wybierane są do niewielkich kuchni, w których brakuje miejsca do przechowywania.

Rozmiar zmywarki przekłada się na jej pojemność. O ile mniejsze urządzenie świetnie sprawdzi się w kawalerkach oraz przy dwójce domowników, posiadacze dużej rodziny powinni wybrać zmywarkę o szerokości 60 cm, która jest w stanie pomieścić nawet do 15 kompletów naczyń (rozumianych jako nakrycie dla jednej osoby potrzebne do podania posiłku składającego się z trzech dań i kawy).

d189u7r

Na rynku dostępne są także kompaktowe zmywarki, na przykład firma Electrolux oferuje model o głębokości 50 cm, szerokości 55 cm i wysokości 44 cm, którego pełen cykl zmywania trwa zaledwie 20 minut.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Moda na minimalistyczny wystrój wnętrz powoduje, że większość osób decyduje się na zmywarkę do zabudowy, którą ukrywa się w ciągu szafek kuchennych. W tego typu urządzeniach dostęp do panelu sterującego zyskuje się zwykle dopiero po ich otwarciu, choć można zdecydować się również na model częściowo zabudowany z odkrytym panelem sterującym.

Drugim rozwiązaniem jest zmywarka wolnostojąca, montowana w taki sposób, że jej front oraz panel sterujący są cały czas widoczne. Ma ona tę zaletę, że można postawić ją w dowolnym miejscu (wystarczy dostęp do sieci wodno-kanalizacyjne oraz gniazda elektrycznego) i w razie przemeblowania z łatwością przestawić w inne miejsce. Z kolei na korzyść zmywarek zintegrowanych z zabudową kuchenną przemawia to, że podczas pracy mniej hałasują.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna informuje o wydajności zmywarki w kontekście zużycia prądu. To od niej zależy, jak szybko zwróci się wydatek na zmywarkę. Według nowej klasyfikacji wyróżnia się 7 klas oznaczonych literami alfabetu, od A do G. Zmywarka posiadająca klasę A jest najdroższa, ale też najbardziej ekonomiczna, więc warto potraktować jej zakup jako inwestycję.

d189u7r

Na etykiecie energetycznej produktu znajduje się zarówno informacja o prognozowanym zużyciu energii na 100 cyklów eko, jak i szacowany pobór wody podczas jednego cyklu eko.

Poza klasą energetyczną na niższe rachunki mogą wpływać także specjalne programy, na przykład zmywarki marki Electrolux posiadają funkcję AutoSense, która optymalizuje zużycie wody i energii, dopasowując ich pobór oraz temperaturę do ilości naczyń i poziomu ich zabrudzenia.

Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na wyposażenie jej wnętrza. Ma ono wpływ na komfortowe wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz efektywność zmywania. Bardzo przydatne są między innymi osobne przegródki lub szuflady na sztućce, gumowe uchwyty na kieliszki oraz szklanki, a także górne kosze z możliwością podnoszenia i opuszczania.

Nie mniej przydatne są funkcje dodatkowe, takie jak:

d189u7r

·      Wstępne zmywanie – idealne do mycia naczyń, na których znajduje się zaschnięty brud lub przypalony tłuszcz. Z powodzeniem zastąpi uciążliwe namaczanie w zlewie.

·      Wyparzanie – bardzo przydatne w przypadku dziecięcych butelek wymagających sterylizacji. Pozwala zaoszczędzić świeżo upieczonym rodzicom sporo czasu i dba o zdrowie malucha.

·     Funkcja opóźnionego startu – umożliwia zaprogramowanie zmywarki w taki sposób, aby rozpoczęła pracę o konkretnej godzinie, na przykład kiedy nie ma nikogo w domu lub taryfa energetyczna jest niższa.

·     Pół załadunku – funkcja redukująca pobór wody w sytuacji, w której zmywarka nie jest pełna. Korzystanie z niej jest nie tylko rozsądne z punktu widzenia budżetu domowego, ale także ekologiczne.

d189u7r

Decydując się na zakup zmywarki, należy również zapoznać się z jej klasą zmywania i suszenia, poziomem generowanego hałasu, rodzajem panelu sterującego oraz warunkami gwarancji, która jest istotną wskazówką co do jakości urządzenia. Najważniejsze jest jednak uwzględnienie stylu życia domowników – nawet najlepsza zmywarka do zabudowy wcale nie musi okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli nie zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Materiał partnera
d189u7r
d189u7r
d189u7r