Trwa ładowanie...
d3qgxop

Czarnobyl

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: HBO

"Czarnobyl" to miniserial wyprodukowany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię na zlecenie HBO. Opowiada o jednej z największych tragedii na świecie, czyli wybuchu reaktora jądrowego na Ukrainie w 1986 roku. Odcinki przygotowali Craig Manzin i Johan Renck. W obsadzie "Czarnobyla" znaleźli się Jared Harris, Stellan Skarsgard, Emily Watson, Jessie Buckley oraz Adam Nagaitis.

Czarnobyl – opis serialu

Akcja miniserialu dramatycznego "Czarnobyl" rozpoczyna się dokładnie 26 kwietnia 1986 roku w noc wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej. Nikt nie wierzy, że rdzeń mógłby wybuchnąć. Pracownicy elektrowni, a także strażacy za wszelką cenę starają się ugasić pożar, nie zdając sobie sprawy, że są w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

W tym czasie zbiera się specjalna rada komunistycznej Ukrainy, która ma zapobiec globalnej katastrofie. Zastępca dyrektora Instytutu Energii Atomowej im. Kurczatowa Walerij Legasow, wiceprzewodniczący Rady Ministrów ZSRR Boris Szczerbina oraz naukowiec z Instytutu Energii Jądrowej Akademii Nauk Białoruskiej SRR Uliana Chomiuk próbują uratować sytuację w kraju i na świecie.

Miniserial "Czarnobyl" bazuje głównie na książce białoruskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz "Krzyk Czarnobyla" (1997). Choć w historii pojawiają się skróty fabularne, twórcy chcieli jak najdokładniej przedstawić losy bohaterów, a także realia tragicznych wydarzeń.

Czarnobyl – bohaterowie, obsada

Trzon obsady "Czarnobyla" (HBO) stanowią Jared Harris, Stellan Skarsgard oraz Emily Watson.

Jared Harris w "Czarnobylu" gra Walerija Legasowa, który był ekspertem naukowym w komisji śledczej do spraw zbadania przyczyn katastrofy w Czarnobylu. Ucharakteryzowany aktor do złudzenia przypomina Legasowa.

Kolejną ważną postacią w "Czarnobylu" jest Boris Szczerbina odgrywany przez Stellana Skarsgarda, który również po charakteryzacji nie różni się od pierwowzoru. Boris Szczerbina był radzieckim działaczem partyjnym. Ostatecznie został zastępcą przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR. Razem z Walerijem Legasowem wchodził w skład komisji badającej katastrofę w Czarnobylu.

Postacią pierwszoplanową, która pojawia się dopiero w drugim odcinku "Czarnobyla", jest Uliana Chomiuk. W postać wcieliła się Emily Watson. Postać nie ma pierwowzoru w rzeczywistości. Craig Manzin w podcaście dotyczącym "Czarnobyla" zaznaczył, że Chomiuk jest reprezentantką wszystkich naukowców, którzy włączyli się w badanie przyczyn wybuchu rdzenia.

W pozostałych rolach wystąpili m.in. Paul Ritter (Anatolij Diatłow), Jessie Buckley (Lyudimilla Ingnatenko), Adam Nagaitis (Wasilij Ignatenko), Robert Emms (Leonid Toptunow), Barry Keoghan (Pavel), Fares Fares (Bacho), Ralph Ineson (generał Nikołaj Tarakanov), Con O'Neill (Bryukhanov) i Adrian Rawlins (Nikołaj Fomin).

Czarnobyl – gdzie obejrzeć serial?

Serial "Czarnobyl" w Polsce, a także w innych krajach, jest dostępny na płatnej platformie HBO od 6 maja 2019 roku. Liczy pięć godzinnych odcinków. Pierwszy zwiastun "Czarnobyla" został opublikowany 28 marca 2019 roku. Za polski przekład odpowiada Karolina Bober.

Czarnobyl – ciekawostki

  • Twórcą miniserialu "Czarnobyl" jest Craig Manzin, który napisał scenariusz do takich produkcji jak: "Straszny film 3" (2003), "Straszny film 4" (2006), "Kac Vegas w Bangkoku" (2011), "Kac Vegas III" (2013), "Złodziej tożsamości" (2013) czy "Łowca i Królowa lodu" (2016);
  • Za reżyserię "Czarnobyla" odpowiada Johan Renck, który pracował na planie "Breaking Bad", "The Walking Dead", "Bates Motel" i "Wikingów";
  • Emily Watson i Stellan Skarsgard grali razem w filmie Larsa von Triera "Przełamując fale" (1996);
  • Początkowo muzykę do serialu "Czarnobyl" miał skomponować Johann Johannson, jednak zmarł przed rozpoczęciem zdjęć. Do projektu została zaproszona długoletnia współpracownica mistrza Hildur Guanadottir. Autorka muzyki pojechała na plan zdjęciowy na Litwę, by razem z operatorem dźwięku Chrisem Watsonem nagrywać wszystkie odgłosy. Skompilowane dźwięki posłużyły Hildur jako główny materiał dźwiękowy;
  • "Czarnobyl" pokonał "Grę o tron", stając się najchętniej oglądanym serialem XXI wieku;
  • Zdjęcia do serialu "Czarnobyl" rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku. Trwały sześć tygodni. Robione były głównie na Litwie w okolicach siostry reaktora w Czarnobylu, Ignaliny. Dzielnica Fabijoniskes w Wilnie posłużyła za wzór Prypeci. Niektóre ujęcia były kręcone również w Kijowie;
  • Serial HBO "Czarnobyl" wywołał dezaprobatę wśród Rosjan, który postanowili nakręcić własną wersję historii.

Czarnobyl – lista odcinków miniserialu:

Czarnobyl, 1 odcinek: 1:23:45
Czarnobyl, 2 odcinek: Please Remain Calm
Czarnobyl, 3 odcinek: Open Wide, O Earth
Czarnobyl, 4 odcinek: The Happiness of all Mankind
Czarnobyl, 5 odcinek: Vichnaya Pamyat

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qgxop
d3qgxop
d3qgxop