"Czarnobyl": Mocny serial w gwiazdorskiej obsadzie już na DVD

"Czarnobyl": Mocny serial w gwiazdorskiej obsadzie już na DVD
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.11.2019 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Czarnobyl” to znakomity miniserial HBO opowiadający przerażającą i szokującą historię katastrofy w czarnobylskiej elektrowni atomowej na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego w 1986 r.

26 kwietnia 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się m.in. w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Zobacz spot:

Miniserial śledzi losy kilku postaci: Walerija Legasowa (Jared Harris), wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy, zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę (Stellan Skarsgård), który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii oraz Ulany Khomyuk (Emily Watson), radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W rolach głównych w serialu występują: nominowany do nagrody Emmy Jared Harris ("Sherlock Holmes: Gra cieni”), zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie Stellan Skarsgard ("Dziewczyna z tauażem”) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara Emily Watson ("Przełamując fale”). Obok nich na ekranie pojawiają się również Paul Ritter ("Harry Potter i Książę Półkrwi”), nominowana do nagrody BAFTA Jessie Buckley ("Tabu”), Adrian Rawlins ("Harry Potter i więzień Azkabanu”) oraz Con O’Neill ("System sprawiedliwości”). Twórcą scenariusza jest Craig Mazin ("Kac Vegas w Bangkoku”), a za reżyserię odpowiedzialny jest Johan Renck (serial "Breaking Bad”). W scenariuszu serialu częściowo wykorzystano wydarzenia opisane przez laureatkę Nagrody Nobla Swietłanę Aleksijewicz w książce "Czarnobylska modlitwa”.

Obraz
© Materiały prasowe

– Jednym z celów jakie przed sobą postawiłem zabierając się za scenariusz „Czarnobyla”, było opowiedzenie tej historii z radzieckiego punktu widzenia. Oczywiście, ten sposób powoduje, że widzowie silnie sympatyzują z bohaterami, ale o to mi właśnie chodziło – wyjaśnia scenarzysta Craig Mazin.

Prace nad serialem Craig Mazin rozpoczął jeszcze w 2014 r. Zanim jednak napisał pierwszą linijkę tekstu poświęcił wiele miesięcy na dokładne zgłębienie tematu. Przeczytał poświęcone katastrofie czarnobylskiej książki, ale również radzieckie raporty i inne dokumenty rządowe. Przeprowadził również wywiady z naukowcami zajmującymi się energią nuklearną, żeby lepiej poznać zasadę działania elektrowni oraz z mieszkańcami byłego Związku Radzieckiego, by zrozumieć jak wyglądało życie w ZSRR w 1986 r.

– Komunizm nie spadł z nieba i nie wylądował niespodziewanie w Rosji. Został wynaleziony przez ludzi. To samo stało się w nazistowskich Niemczech. Wszyscy na pewno poczuliby się lepiej, gdyby się okazało, że faszyzm narodził się, ponieważ woda w Berlinie była zatruta, albo powietrze w Moskwie. Ale nic takiego się nie stało. To nasza zasługa, ludzi – wyjaśnia scenarzysta serialu.

"Czarnobyl” to opowieść o najgłośniejszej katastrofie nuklearnej w historii. To również opowieść o opresyjnym systemie, polityce i grupce odważnych ludzi gotowych na wszystko, by ratować to, co najważniejsze.

Obraz
© Materiały prasowe

– Katastrofa czarnobylska to opowieść o wielkiej odwadze i olbrzymim poświęceniu, którego ceną niejednokrotnie było życie. Czytając wywiady z mieszkańcami Prypeci często miałem łzy w oczach. To jednak również opowieść o arogancji, kłamstwie i ucisku – wyjaśnia Craig Mazin.

– Pracując nad scenariuszem, nie chciałem, żeby widz odniósł wrażenie, że „czarnym charakterem” jest jakiś nieokreślony bolszewicki system. Zależało mi na tym, żeby pokazać, że prawdziwym złem był sowiecki sposób myślenia, który może istnieje również poza Związkiem Radzieckim, polegający na nieustającej kontroli, zastraszaniu i niszczeniu drugiego człowieka. Po prostu szaleństwo – dodaje scenarzysta.

Decyzję o produkcji serialu "Czarnobyl”, realizowanego we współpracy z brytyjską telewizją Sky, ogłoszono latem 2017 r. Krótko po tym zapowiedziano, że jedną z głównych ról w serialu zagra Jared Harris. W marcu 2018 roku do obsady dołączyli Stellan Skarsgård i Emily Watson.

Prace na planie rozpoczęły się w kwietniu 2018 r. na Litwie, gdzie zrealizowano zdecydowaną większość zdjęć. Fragmenty serialu rozgrywające się w Prypeci sfilmowano w Fabianiszkach, dzielnicy Wilna. Prace na planie trwały w sumie 16 tygodni.

Obraz
© Materiały prasowe

Pierwszy odcinek serialu zadebiutował w HBO 6 maja. Serial został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, a jego oglądalność z odcinka na odcinek rosła. Produkcję docenili również krytycy, czego najlepszym dowodem jest fakt, że "Czarnobyl” zdobył 19 nominacji do nagród Emmy i aż 10 z nich zamieniło się w statuetki, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak najlepszy serial limitowany, najlepsza reżyseria w serialu limitowanym i najlepszy scenariusz.

MATERIAŁY DODATKOWE W WYDANIU DVD:

• Za kulisami: reżyser Johan Renck opowiada o powstaniu, tego nakręconego z rozmachem, miniserialu
• Poznaj głównych bohaterów: Jared Harris, Stellan Skarsgård i Emily Watson mówią o kreowanych przez siebie postaciach
• Czym jest Czarnobyl? Obsada i ekipa, w tym scenarzysta i producent wykonawczy Craig Mazin, mówią o prawdziwej katastrofie w Czarnobylu
• Moment kluczowy – proces: Analiza sceny finałowej
• Od scenariusza po ekranizację: reżyser Johan Renck opisuje kręcenie jednej z najbardziej koszmarnych scen Czarnobylu

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu FB.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:WP Film
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także