Trwa ładowanie...
d17dc7i

Andrzej Piaseczny

Najnowsze informacje
4.3
(15 głosów)
Oceń:
d17dc7i

Piasek urodził się 6 stycznia 1971 roku w Pionkach koło Radomia. Muzyką zainteresował się już we wczesnym dzieciństwie, występował w szkolnym zespole Cavatina. W 1992 roku dołączył jako wokalista do zespołu Mafia. W międzyczasie pojawił się w konkursie młodych talentów we Wrocławiu oraz na koncercie "Debiutów" na Festiwalu w Opolu.

Pierwsza płyta zespołu - "Mafia", spodobała się wytwórni Zic-Zac, którą później podpisała kontrakt z zespołem. W lutym 1995 roku ukazał się drugi krążek grupy, "Gabinety". Singlem promującym płytę była ballada "Noce całe".

Jeszcze w tym samym roku niewielka wytwórnia płytowa "Ara" wypromowała krążek Roberta Chojnackiego zatytułowany "Sax & Sex". Na początku, Andrzej miał napisać jedynie teksty na te płytę, jednak w rezultacie zaśpiewał prawie wszystkie piosenki. Krążek odniósł sukces i rozszedł się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy! Płyta do dziś jest uważana za jeden z najpopularniejszych albumów lat 90. Piosenki "Budzikom śmierć", "Prawie do nieba" i "Niecierpliwi" stały się prawdziwymi hitami, słyszanymi do dziś w stacjach radiowych. Sukces "Sex & Sex" spowodował, że Piasek stał się nowym idolem.

W 1996 roku ukazała się płyta "FM". Był to ostatni album jaki Piasek nagrał z Mafią. Single "W świetle dnia" i "Imię deszczu" promowały ostatni krążek grupy. Rok później zespół nagrała singel "Wolność w nas" do filmu "Sara" Macieja Ślesickiego.

W styczniu 1998 roku Piasek rozpoczął karierę solową. Ukazał się jego pierwszy album, "Piasek". Piosenki "Mocniej?" i "Jeszcze bliżej" bardzo szybko stały się przebojami.

7 kwietnia 2008 ukazała się jubileuszowa płyta Andrzeja, z okazji 15 - lecia swojej działalności muzycznej. 30 marca 2009 ukazała się najnowsza płyta Andrzeja - w całości skomponowana przez Seweryna Krajewskiego pt. "Spis rzeczy ulubionych". Singiel ją promujący "Chodź, przytul, przebacz" dał artyście aż trzy nagrody podczas Festiwalu w Opolu.

Piaseczny został jurorem w najnowszej produkcji TVP2. Zasiadł za jurorskim stołem w programie "The Voice of Poland".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17dc7i
d17dc7i
d17dc7i