WP

Plebania - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
"Plebania" ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Podziel się
WP

"Plebania" to polski serial telewizyjny, emitowany od 5 października 2000 roku w TVP1. To trzecia polska produkcja, po "Klanie" i "Samym Życiu", która osiągnęła liczbę 1000 odcinków. Tysięczny odcinek serialu wyemitowano 15 stycznia 2008 roku.

"Plebania" to serial, w którym splatają się losy mieszkańców małego miasteczka na wschodzie Polski. To także pretekst do snucia opowieści o życiu lokalnej społeczności i ich problemach. Duchowym przewodnikiem niewielkiej społeczności jest proboszcz Antoni.

Do 2009 roku akcja serialu "Plebania" odbywała się głównie we wsi Tulczyn, w której to parafii do 2009 roku proboszczem był główny bohater ks. Antoni Wójtowicz. Jego miejsce w Tulczynie zajął ks. Antoni Król. Telenowela porusza problemy rodzinne, religijne i społeczne mieszkańców wsi. Obecnie zdecydowana większość fabuły serialu rozgrywa się w Hrubielowie, ale po powrocie proboszcza do Tulczyna znów to miasto jest obecne w fabule "Plebanii".

Proboszcz Wójtowicz cieszy się wśród większości parafian dużym autorytetem. Przychodzą do niego nie tylko ze swoimi problemami, ale także po prostu porozmawiać. Mobilizuje ich do wszelkiej aktywności, zachęca do poprawiania standardu życia, nierzadko wspiera finansowo. Z dystansem i poczuciem humoru odnosi się do ludzkich słabostek. Energiczny i przedsiębiorczy, prowadzi rozległą działalność gospodarczą. Jest otwarty na wiarę innych.

Plebania w serialu jest wyjątkowa, bo to do tego miejsca ostatecznie trafia większość spraw i problemów poruszanych w produkcji. Do plebanii przychodzi się po poradę, po dobre słowo i oczywiście po błogosławieństwo. Z jednej strony toczy się tu normalne życie, ale przy kuchennym stole zdarzają się rozmowy o kondycji moralnej człowieka. Na plebanii koncentruje się większość miejscowych zdarzeń, problemów i konfliktów. Prędzej czy później każde wydarzenie, pozornie nawet nie związane z plebanią, wpływa na życie jej mieszkańców.

WP

Miejscem realizacji zdjęć do sezonu 2009/2010 był Okuniew – wieś znajdująca się 25 km od Warszawy, a pierwowzorem serialowego Tulczyna jest parafia w Krasiczynie (podkarpackie). Nazwy pobliskich miejscowości zostały zaczerpnięte i zmienione z miast i wsi powiatu hrubieszowskiego, jak np. Hrubielów – Hrubieszów.

Główną obsadę "Plebanii" stanowią Włodzimierz Matuszak, Bogdan Brzyski, Katarzyna Łaniewska, Ewa Kuryło, Stanisław Górka.

WP
Tytuł oryginalny

Plebania

Gatunek

obyczajowy, serial, religijny

Kraj produkcji

Polska

Czas trwania odcinka

30 min.

WP
WP