Trwa ładowanie...
d99npga

Kuba Wojewódzki

Najnowsze informacje
2.4
(11 głosów)
Oceń:
Filmografia:
d99npga
East News
Źródło: East News, fot: Adam Guz/Reporter

Polski dziennikarz muzyczny i radiowy, publicysta, perkusista, showman, satyryk i felietonista tygodnika "Polityka".

Urodził się w 1963 roku w Koszalinie. Ukończył profil humanistyczny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, później podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku dziennikarstwo. Nie ukończył jednak studiów. Wojewódzki był i jest aktywny na różnych polach w branży rozrywkowej.

W latach 80-tych był członkiem punkowego zespołu System oraz formacji New Dada. Obecnie udziela się jako perkusista zespołu Klatu. Był opiekunem serwisów muzycznych w portalach internetowych.

W 1993 roku był dyrektorem festiwalu muzycznego w Jarocinie. Realizował teledyski(m.in. Wilków, Urszuli, Oddziału Zamkniętego, Roberta Janowskiego, Hey, IRY, Golden Life, Róż Europy), projektował okładki płyt. W 1999 roku nagrał płytę z Piotrem Banachem, liderem zespołu Indios Bravos.

W telewizji swoją karierę rozpoczął od programu "Halo-Gramy" emitowanego przez Telewizję POLSAT. Następnie pojawił się w programie "Rockandroller" w Jedynce, a także jako prowadzący teleturniej "Pół żartem, pół serial" w TVP 2. Prawdziwą popularność przyniosła mu rola jurora w programie muzycznym z gatunku talent show "Idol", którego emisję rozpoczęto w 2001 roku. Oceniał tam w bardzo ostrych słowach uczestników, będąc za swoje zachowania niezwykle często krytykowany. Był także jurorem w konkursie "World Idol", pojedynku zwycięzców krajowych edycji "Idola" z całego świata. W latach 2003-2007 z Michałem Figurskim prowadził "Antylistę", poranną audycję w Antyradiu w Warszawie i Katowicach (od września 2007 również w Krakowie). W 2008 roku dwójka prowadzących po raz pierwszy pojawiła się w konkurencyjnej stacji Esce Rock, kończąc jednocześnie współpracę z Antyradiem. Ich odejście było szeroko komentowane w środowisku medialnym. Piotr "Makak" Szarłacki w swoim programie "Makakart" publicznie skrytykował ich
postępowanie (zagrał m.in. utwór zespołu KNŻ "Wszyscy artyści to prostytutki"). W Esce Rock prowadzą poranny program "Poranny WF".

Aktualnie w telewizji jest jedną z gwiazd telewizji TVN, gdzie prowadzi autorski talk-show "Kuba Wojewodzki". Program jest nadawany na antenie TVN od 2006 roku, wcześniej Wojewódzki był związany z Telewizją POLSAT. W prasie zaistniał jako dziennikarz gazet muzycznych ("Magazyn Muzyczny") i redaktor naczelny miesięcznika "Brum" oraz współwydawca miesięcznika "Plastik". Prowadził audycje muzyczne w Rozgłośni Harcerskiej, Trójce. W swojej karierze dziennikarskiej miał krótkie epizody telewizyjne. Był dziennikarzem "Rockendrolla" (TVP 1), "Plastiku" (Polsat), kanału muzycznego Tylko Muzyka. W 2006 roku został przesłuchany przez ABW w sprawie afery narkotykowej. W 2005 roku został nominowany do nagrody Telekamery w kategorii "Rozrywka". Wojewódzki zagrał samego siebie w serialach "Miodowe lata" i "Samo życie". W 2006 roku użyczył głosu królewskiemu Błaznowi w polskiej wersji językowej komedii "7 krasnoludków - Historia prawdziwa" (2004) Svena Unterwaldta Jr.

Prócz autorskiego talk-show widzowie mogli go oglądać w programie "Mam Talent", gdzie obok Agnieszki Chylińskiej i Małgorzaty Foremniak oceniał umiejętności uczestników. W zgodnej opinii jego oceny nie są już tak ostre jak kiedyś, zaś zdania, które wypowiada na temat uczestników są zaskakująco często pochlebne. Od 2011 roku jego miejsce zajał Robert Kozyra, a sam Wojewódzki został jurorem w innym talent-show "X Factor"

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d99npga
d99npga
d99npga