Sukces Radia Nowy Świat. Stacja zebrała już ponad 3 mln złotych
Radio Nowy Świat przeżyło chwilowy kryzys, ale, jak wynika ze statystyk, został on już zażegnany. Wyniki zbiórki na stację znowu poszły w górę. Rozgłośnia zebrała już ponad 3 mln złotych.
04.09.2020 08:17
Od kwietnia 2020 roku w serwisie Patronite jest prowadzona zbiórka na internetowe Radio Nowy Świat. Wraz z rozpoczęciem nadawania audycji, statystyki stacji systematycznie rosły. Spadek nastąpił jednak w połowie sierpnia. Ten chwilowy kryzys był prawdopodobnie związany z odejściem współzałożyciela i członka zarządu, Piotra Jedlińskiego.
Radio Nowy Świat ze wzrostem statystyk
Jedliński na początku sierpnia nie chciał określać w rodzaju żeńskim aktywistki LGBT, Margot. To wywołało falę krytyki i mimo że współzałożyciel Radia Nowy Świat przeprosił, to reszta członków stacji wydała własne oświadczenie. Podkreślono w nim, że "forma męskoosobowa była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń". Po kilku dniach Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa.
Teraz jednak stacja odnotowuje wzrost statystyk. Dwa dni temu liczba osób wspierających stację wynosiła 31,2 tys. (podczas zamieszania z Piotrem Jedlińskim liczba użytkowników wspierających stację, zmalała z 30,6 tys. do 30 tys.). Łączna kwota zbiórki wynosi 3,31 mln złotych, z czego 741 tys. złotych to suma comiesięcznych wpłat.
W rozmowie z Wirtualnymi Mediami prof. Wiesław Godzic przyznał, że sytuacja związana z Piotrem Jedlińskim była "zdarzeniem sporej rangi, ale jeszcze nie końcem świata". Same wyniki zbiórki prof. Godzic określił jako "sukces". Przyznaje również, że "powinniśmy się cieszyć, że Polacy dali radę z nowymi mediami".
Do sukcesu, który odnosi Radio Nowy Świat, mogła się również przyczynić sytuacja Trójki. W drugiej połowie sierpnia odwołano ze stanowiska Kubę Strzyczkowskiego. Za nim, w geście protestu, odeszło również kilkoro dziennikarzy. Zdaniem prof. Wiesława Godzica, Radio Nowy Świat "ma taki typ podejścia do słuchacza", jak dawna Trójka.