"Między ziemią a niebem": dziennikarze odeszli z TVP. Zarzucają nowemu szefostwu szukanie "haków"

"Między ziemią a niebem": dziennikarze odeszli z TVP.  Zarzucają nowemu szefostwu szukanie "haków"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

03.01.2017 21:33, aktual.: 03.01.2017 22:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większa część zespołu redakcyjnego programu "Między ziemią a niebem" zrezygnowała z pracy w TVP. Co dziennikarze zarzucają ks. Maciejowi Makule, nowemu kierownikowi redakcji audycji katolickich Telewizji Polskiej?

Kilka dni temu dziennikarze, którzy odeszli z redakcji "Między Ziemią a Niebem", wystosowali list otwarty, skierowany do biskupów i arcybiskupów, w którym przedstawili okoliczności swojej decyzji. - W dniach 12/13 grudnia br. program "Między Ziemią a Niebem" ostatecznie przejęła "dobra zmiana", której zwolennikiem jest salezjanin kierujący od sierpnia Redakcją Audycji Katolickich TVP. Rugowanie nas z programu trwało wiele tygodni i odbywało się w sposób urągający zasadom chrześcijańskim. W końcu rozbicie zespołu zaakceptowali hierarchowie z Prezydium KEP, choć zaledwie tydzień wcześniej podczas rozmowy twarzą w twarz zapewniali nas, że bardzo cenią naszą pracę i najważniejsze jest dobro człowieka, więc zmiany merytoryczne nie mogą oznaczać usuwania ludzi z dnia na dzień i szukania "haków" - napisali.

W sierpniu 2016 roku szefem redakcji audycji katolickich Telewizji Polskiej został ks. Maciej Makuła. Zastąpił on o. Rafała Sztejkę, który pełnił tę funkcję od 2009 roku. Nowego kierownika zarekomendowała władzom TVP Konferencja Episkopatu Polski, która ma takie prawo w ramach porozumienia z publicznym nadawcą.

Małgorzata Bilska - była dziennikarka programu na swoim blogu zamieściła fragmenty listu otwartego i podała, że z redakcji odeszło 10 osób, w tym prowadzący, reporterzy i wydawcy. - _Jeden z sygnatariuszy, z którym rozmawiałam, mówi o “odcinaniu plastrów salami" czyli celowym, stopniowym odsuwaniu od pracy kolejnych członków zespołu, pozbawianiu ich wpływu na program itd. _- napisała.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl "Między ziemią a niebem” prowadzili na zmianę Joanna Ładzińska-Molak, Paweł Kuwik, Krzysztof Drwal i Marek Zając. Wydawcami programu byli Joanna Linczuk i Piotr Kot, a współpracownikami - Małgorzata Kamińska, Katarzyna Sitnik, Wiesław Bednarz, Jarosław Giermaziak, Dorota Abdelmoula, Anna Jankowska, Alma Jarzemska i Jakub Kubica. Wyemitowany w minioną niedzielę odcinek prowadziła Paulina Guzik, która niedawno dołączyła do zespołu. Na końcu wydania nie pokazano planszy z nazwiskami osób, które przy nim pracowały. Według ustaleń portalu o roszadach personalnych zdecydowała dyrekcja TVP1, która wcześniej nie podejmowała decyzji w tym zakresie. Paweł Kuwik został zwolniony, Joanna Linczuk, Joanna Ładzińska-Molak i Krzysztof Drwal - odsunięci od programu, a Marek Zając sam zrezygnował, tak samo jak kilkoro współpracowników.

We wtorek 3 stycznia br. cały list otwarty zamieścił na swoim profilu na Twitterze Jakub Kubica, informując tym samym, że zakończył pracę przy programie. - _Odszedłem z własnej woli, w zgodzie z sumieniem, które nie pozwalało mi godzić się na nieetyczne (pomijając, że niechrześcijańskie) traktowanie części współpracowników, którzy przez lata współtworzyli program "Między ziemią a niebem". Zmiany personalne w TVP odbywały się oczywiście wielokrotnie, ale Redakcja Audycji Katolickich była dotąd miejscem, które te zmiany omijały. Miejscem, które łączyło ludzi o różnych wrażliwościach i postrzeganiu Kościoła i świata - a nie miejscem czystek. To niestety się zmieniło _- skomentował Kubica.

Zmiana tekstu linkującego do aplikacji!
Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (239)
Zobacz także