TV Republika w powyborczy wieczór. Stacja nie ma wątpliwości - zwycięstwo PiS‑u to jej zasługa

Telewizja Republika w wieczór po wyborach samorządowych świętowała zwycięstwo PiS-u, ale też uśmiechała się do PSL-u i podkreślała swój udział w uzyskaniu dobrych wyników przez prawicowe partie.

Telewizja Republika prowadziła wieczór wyborczy. Pomogła PiS-owi wygrać?
Telewizja Republika prowadziła wieczór wyborczy. Pomogła PiS-owi wygrać?
Źródło zdjęć: © Kadr z programu Telewizji Republika
Przemek Gulda

Wieczór wyborczy to zawsze jeden z najważniejszych elementów programu każdej telewizji informacyjnej. Wirtualna Polska przyjrzała się dokładniej temu, jak wyniki niedzielnych wyborów samorządowych komentowane były podczas wieczoru wyborczego w prawicowej Telewizji Republika. Była to pierwsza taka sytuacja od czasu, kiedy stacja - po przejęciu TVP przez nową władzę - zyskała o wiele większą niż dawniej popularność i stała się głównym medium prawej strony politycznej.

Wyniki exit polls w Telewizji Republika przedstawiał i komentował na gorąco Michał Rachoń - jedna z największych gwiazd stacji. Z wyraźną satysfakcją mówił o zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości - wspomniał oczywiście o tym, że to już dziewiąty kolejny tryumf wyborczy tej partii. Z wyraźnym zacięciem komentował pierwszą trójkę ugrupowań - o drugim i trzecim miejscu Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi mówił: "nie udało im się zbudować politycznego wsparcia na tyle dużego, aby Prawo i Sprawiedliwość nie stało się po raz kolejny partią, która jako pierwsza przybiegła na metę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Brudna, paskudna kampania"

Po prezentacji wstępnych sondaży powyborczych w stacji można było posłuchać formułowanych na gorąco opinii. Głównym komentatorem wyników exit polls był w Republice poseł PiS-u Marek Suski, choć nie dotarł do studia i wypowiadał się przez internet. Nie przebierał w słowach - o kampanii wyborczej mówił, że była "brudna, paskudna", pełna "oszczerstw i kłamstw".

Dodał, że "PiS jest zohydzane we wszystkich wiodących mediach", co prowadząca spointowała, mówiąc jeszcze o "poczuciu zagrożenia" pojawiającym się wśród wyborców i wyborczyń, wynikającym z "siłowych rozwiązań" dotyczących np. przejęcia TVP. O "siłowym przejęciu mediów", "bezzasadnych wejściach do domów", "bezzasadnym zamknięciu jednego z kapłanów" mówił też Mariusz Gosek z Suwerennej Polski.

Wieczór wyborczy w Telewizji Republika
Wieczór wyborczy w Telewizji Republika© Kadr z programu

Ważnym wątkiem, który pojawił się w rozmowie za sprawą obecności w studiu senatora Polskiego Stronnictwa Ludowego Jana Filipa Libickiego, była sytuacja tej partii. Zarówno prowadząca, jak i przedstawiciele dzisiejszej opozycji z empatią pytali, czy PSL "znajdujące się na OIOM-ie", jak stwierdził Gosek i czy, zdoła się podnieść po tej "katastrofie". Za dowód służyły wyniki sondaży dotyczących województwa świętokrzyskiego, gdzie PSL wyraźnie stracił poparcie.

Uśmiechy w stronę PSL

Ale w komentarzach powyborczych w Telewizji Republika można było wyczytać ślady coraz ważniejszej dziś dla PiS-u tendencji: lekkiego, na razie bardzo nieśmiałego, uśmiechania się do PSL-u, jako potencjalnego przyszłego koalicjanta. Świadczyć mógł o tym już choćby sam fakt zaproszenia do studia działacza właśnie tej partii, jako jedynego przedstawiciela rządzącej obecnie koalicji.

Wieczór wyborczy w Telewizji Republika
Wieczór wyborczy w Telewizji Republika© Kadr z programu

Jeszcze bardziej świadczą o tym mocne słowa Suskiego, który - z niejakim współczuciem - mówił o tym, ze PSL jest dziś w "toksycznej" koalicji z partią Tuska, która chce "zaorać polską wieś". Poseł PiS-u wspominał, że PSL musi robić to, co "każe Tusk", firmując niechętnie przyjmowane przez rolników rozwiązania i coraz bardziej tracąc wsparcie polskiej wsi.

Temperatura rozmowy wzrosła jeszcze bardziej, kiedy pojawił się temat aborcji - obecni w studiu ostro pytali Libickiego, jak PSL będzie się czuł w koalicji z partią, która chce się zgodzić na "zabijanie nienarodzonych dzieci".

Wieczór wyborczy w Telewizji Republika
Wieczór wyborczy w Telewizji Republika© Kadr z programu

Cisza o dużych miastach

W rozmowach powyborczych w Telewizji Republika niemal zupełnie nie wspominano o dużych miastach, gdzie PiS w tych wyborach praktycznie nie istniał. Redakcja zrobiła w zasadzie tylko jeden wyjątek, dość zrozumiały w kontekście jej politycznej agendy: wyemitowana została wypowiedź Zbigniewa Czerwińskiego, kandydata na prezydenta Poznania, popieranego przez PiS i Konfederację. To w zasadzie jedyny polityk z prawej strony, który ma teoretyczną szansę na władzę w dużym mieście.

Wieczór wyborczy w Telewizji Republika
Wieczór wyborczy w Telewizji Republika© Kadr z programu

Nikt nie zająknął się w Republice o porażkach osób związanych z PiS-em w Warszawie, Gdańsku czy Łodzi, gdzie wybory prezydenckie rozstrzygnęły się w pierwszej turze na korzyść osób związanych z Koalicją Obywatelską. W tym kontekście pojawił się za to temat Radomia - innego, choć już dużo mniejszego, miasta, w którym do drugiej rundy wyborów prezydenckich wszedł kandydat PiS.

Zwycięstwo PiS-u zwycięstwem Republiki

Drugi wieczorny program komentujący wyniki wyborów prowadził Adrian Klarenbach, obok którego w studiu zasiadł sam szef stacji Tomasz Sakiewicz. W tej audycji panował zupełnie inny klimat: radosny, entuzjastyczny, niemal ekstatyczny. Pracownicy stacji łączyli się z osobami opowiadającymi na gorąco o wynikach - bardzo starannie wybrano miejsca, skąd padały te komentarze: były to regiony, gdzie PiS wyraźnie odnosił - spodziewane zresztą - sukcesy.

Szczególnie piknikowa atmosfera panowała w siedzibie sztabu wyborczego PiS-u w Piotrkowie Trybunalskim - główną gościnią Republiki była kandydatka do lokalnego sejmiku Beata Dróźdż, ale za nią w kadrze pojawiła się rozbawiona gromada działaczek i działaczy. Wiwatowali, wznosili okrzyki, unosili ręce w zwycięskich gestach. To mocno uzasadniało jednoznaczne komentarze Sakiewicza, który z jednej strony chwalił dobre wyniki PiS-u, z drugiej - bez śladu skromności - twierdził, że to właśnie działalność jego stacji była ważnym elementem, który przyczynił się do zwycięstwa partii w wyborach samorządowych.

Przemek Gulda, dziennikarz Wirtualnej Polski

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)