Trwa ładowanie...
dvn56pb

Rada Etyki Mediów znów punktuje TVP. Stacja naruszyła "zasady szacunku i tolerancji"

Rada Etyki Mediów oceniła, że TVP, emitując program "Rodzinny Ekspres", w którym wspomniano o karaniu kobiet metodą średniowieczną, naruszyła zasadę szacunku i tolerancji. Jest specjalne oświadczenie w sprawie.
Share
Rafał Patyra prowadził niesławny odcinek "Rodzinnego ekspresu"
Rafał Patyra prowadził niesławny odcinek "Rodzinnego ekspresu"Źródło: ONS.pl
dvn56pb

W październiku w programie TVP 2 "Rodzinny ekspres" opisano zbiór zasad prawnych obowiązujących w przeszłości na Helu. Według jednego z takich starodawnych przepisów kobiety za wszczęcie kłótni publicznie musiały spacerować wokół rynku z kamieniem przywiązanym do szyi.

Bardziej jednak oburzający jest późniejszy komentarz. "Kto wie, czy podobnych zasad nie byłoby warto wprowadzić w życiu publicznym obecnie?" - mówi lektor. Odcinek zebrał sporo krytyki, więc usunięto go z platformy VOD od TVP.

Wpadki "Wiadomości" TVP. Sporo się ich nazbierało

Do Rady Etyki Mediów (REM) trafiły skargi, m.in. posła Macieja Kopca. Według nich program "upadla, poniża i zachęca do samosądu wobec protestujących kobiet".

dvn56pb

"TVP sugeruje, że lincz wobec kobiet wyrażających publicznie swoje zdanie, jest pomysłem wartym wprowadzenia. Program jest publikowany w czasie ogólnopolskiego strajku tysięcy kobiet! Przypominam, że prawo do publicznego wyrażania poglądów gwarantuje wszystkim obywatelom konstytucja - czytamy w jednej ze skarg.

REM wydało oświadczenie, w którym podziela stanowisko osób zaskarżających TVP. Ponadto stacja naruszyła zasadę szacunku i tolerancji zapisaną w Karcie Etycznej Mediów. Nakazuje ona poszanowanie ludzkiej godności, praw osobistych, prywatności i dobrego imienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvn56pb

Podziel się opinią

Share
dvn56pb
dvn56pb