Rada Etyki Mediów krytykuje "Wiadomości" TVP. "Naruszono zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji"

"Wiadomości" kolejny raz zaskarżone i skrytykowane
"Wiadomości" kolejny raz zaskarżone i skrytykowane
Źródło zdjęć: © TVP

22.07.2020 09:21, aktual.: 01.03.2022 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rada Etyki Mediów rozpatrzyła skargę na materiał serwisu "Wiadomości" TVP "Trzaskowski spełni żydowskie żądania?". Uznała, że materiał łamie cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów.

Rada Etyki Mediów (REM) odpowiedziała na skargę Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w związku z materiałem Adriana Boreckiego pt. "Trzaskowski spełni żydowskie żądania?", który ukazał się w serwisie TVP "Wiadomości" 9 lipca. Dotyczył on reparacji wojennych. Po zapoznaniu się z nim REM wydała bardzo krytyczne stanowisko.

Jej zdaniem materiał łamie cztery istotne zasady etyki dziennikarskiej. "W publikacji tej drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów: prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji" - czytamy w oświadczeniu.

Oprócz tego REM po głębszej analizie skrytykowała serwis TVP 1 za swoją formułę i zawartość w czasie kampanii prezydenckiej. Stwierdza też, że określanie TVP mianem telewizji rządowej ma rację bytu.

"'Wiadomości' zrezygnowały z formuły dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji 'rządowej', 'państwowej', 'partyjnej', a nie publicznej" - napisano.

Jednocześnie REM podkreśla, że "jedyną instytucją, która może zwrócić uwagę TVP na bezprawność takiego postępowania (ale nie ją ukarać), jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także