Trwa ładowanie...

Polsat odrzuca CV z TVP. "Współpraca wyłącznie z dziennikarzami"

Polsat nie będzie przyjmował nikogo z TVP. – Interesuje mnie współpraca wyłącznie z dziennikarzami i dziennikarkami – deklaruje jednoznacznie Piotr Witwicki, nowy szef pionu informacji i publicystyki stacji.

Piotr Witwicki to nowy szef pionu informacji i publicystyki PolsatuPiotr Witwicki to nowy szef pionu informacji i publicystyki PolsatuŹródło: Materiały prasowe
d2tv4np
d2tv4np

Na rynku mediów trwają gwałtowne, czasem wręcz gorączkowe, ruchy. Wiele osób zaczyna współpracować z nowymi władzami TVP i zajmować stanowiska w odpolitycznianych redakcjach m.in. Joanna Dunikowska-Paź, Marek Czyż, Jarosław Kret, Maciej Orłoś. Inne z kolei tracą pracę, zwalniane za sprawą sprzeniewierzenia się zasadom bezstronnego i obiektywnego dziennikarstwa. Według najnowszych doniesień ofertę współpracy z nowymi władzami stacji otrzymało ok. 60 dotychczasowych pracowników.

Dużo pytań pojawia się w kwestii przyszłości osób, które odejdą z TVP. Część z nich – raczej niewielka – może liczyć na współpracę z prywatnymi mediami prawicowymi. Niektóre próbują odnaleźć się na nowo w komercyjnych stacjach uznawanych do tej pory za bliższe dawnej opozycji czy wręcz opozycyjne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec "Wiadomości". Polacy ocenili "19.30"

"Nie chcemy takich osób"

Udało nam się dotrzeć do jednej z takich pracownic. Przez lata była związana z TVP, niedawno odeszła. Szukała pracy w innych stacjach, próbowała znaleźć zajęcie m.in. w Polsacie. – Nic z tego nie wyszło. Nawet nie doszło do rozmowy. Odrzucili moje podanie – opowiada.

d2tv4np

Stało się tak dlatego, że – jak informuje anonimowo Wirtualną Polskę osoba związana z Polsatem – dawni pracownicy i pracownice TVP w tej stacji nie mają czego szukać. Nie ma co prawda oficjalnych zarządzeń w tej sprawie, ale polityka Polsatu wydaje się być jasna.

Trafiło do nas wiele podań o pracę i CV od osób, które były do tej pory zatrudnione w TVP albo współpracowały z tą stacją. Pierwsze były w redakcyjnych skrzynkach mailowych już... 16 października, w powyborczy poniedziałek – zdradza osoba, która zgodziła się ujawnić kulisy procesu rekrutacyjnego w Polsacie.

Już wstępne wyniki wyborów wskazujące na sukces koalicji opozycyjnej i przejęcie przez nią władzy, oznaczały zmiany w TVP i początek ucieczki pracowników.

d2tv4np

– Żadna z nich nie dostała jednak pracy w Polsacie – dodaje źródło WP w stacji. – Nikt tu nie jest zainteresowany współpracą z nimi i zatrudnianiem ich na etacie, choć w ostatnim czasie odeszło sporo osób i jest trochę wakatów.

Piotr Witwicki na nagraniu piosenki "Święta marzeń jak co rok" w Polsacie AKPA
Piotr Witwicki na nagraniu piosenki "Święta marzeń jak co rok" w PolsacieŹródło: AKPA, fot: Piętka Mieszko

Witwicki szuka tylko dziennikarzy

Wirtualna Polska poprosiła o komentarz w tej sprawie Piotra Witwickiego, szefa pionu informacji i publicystyki Polsatu, który objął tę funkcję w grudniu tego roku.

d2tv4np

– Nie będę komentował żadnych decyzji personalnych – zapowiedział, ale dodał jednocześnie coś znaczącego: – Mogę powiedzieć tylko tyle, że interesuje mnie współpraca wyłącznie z dziennikarzami i dziennikarkami.

To kod, który w branży obowiązuje już od dłuższego czasu: osób pracujących i współpracujących z TVP nie nazywa się dziennikarzami czy dziennikarkami, ale "pracownikami mediów" albo wręcz ich "funkcjonariuszami".

Nieprzejednana postawa Witwickiego z pewnością wiąże się z widoczną na antenie stacji nową linią programową, oznaczającą coraz wyraźniejsze odsuwanie się od PiS-u. Wcześniej Polsat był dość często posądzany o sympatie wobec tej partii. Ale to się zmienia. Symbolicznym momentem był m.in. wywiad Witwickiego z Donaldem Tuskiem w czasie kampanii wyborczej, pierwszy którego polityk od lat udzielił Polsatowi.

d2tv4np

Zapytaliśmy także stację TVN o jej politykę wobec dawnych pracowników i pracownic TVP, którzy szukają tam pracy. Do momentu publikacji nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Przemek Gulda, dziennikarz Wirtualnej Polski

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tv4np
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tv4np