Nie boją się pozwu TVP. Sakiewicz wierzy tylko Adamczykowi

Michał Rachoń i program "#Jedziemy" płynnie przeniósł się z TVP Info do TV Republika. Prawicowa stacja nie boi się jednak pozwu o naruszenie praw autorskich
Michał Rachoń i program "#Jedziemy" płynnie przeniósł się z TVP Info do TV Republika. Prawicowa stacja nie boi się jednak pozwu o naruszenie praw autorskich
Źródło zdjęć: © kadr z TV Republika

28.03.2024 11:00, aktual.: 28.03.2024 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telewizja Polska będzie domagać się odszkodowania od TV Republika za naruszenie praw autorskich w programie "Michał Rachoń. Jedziemy" na drodze prawnej. Pozew, w którym będąca w stanie likwidacji spółka domaga się 1 miliona złotych na cele społeczne, trafił do sądu. Jednak zarówno Tomasz Sakiewicz, jak i Michał Rachoń niewiele sobie z niego robią, podważając legalność władz TVP.

Po zmianach w TVP zapoczątkowanych decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza pod koniec grudnia gros ówczesnych gwiazd publicystyki i informacji publicznej stacji przeszło do TV Republika. "Dom wolnego słowa", jak w wizerunkowej kampanii nazywa siebie prawicowa stacja, stał się obecnie domem dla Danuty Holeckiej, Michała Rachonia, Miłosza Kłeczka, Adriana Boreckiego czy ostatnio Adriana Klarenbacha i Anny Popek, a także ich wiernych widzów.

Znany z dawnej anteny TVP Info program "#Jedziemy" Michała Rachonia został przeniesiony na antenę TV Republika niemal jeden do jednego. Emitowany jest o podobnej porze (w TV Republika o 7:35, czyli 20 min później niż dawniej w TVP Info), ma niemal identyczną oprawę graficzną, nie mówiąc już o samym prowadzącym i tytule programu, który zmieniono jedynie poprzez dodanie do niego imienia i nazwiska dziennikarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe władze TVP już w lutym informowały, że opisane wcześniej działania prawicowej stacji uważają za naruszenie praw autorskich i przejaw nieuczciwej konkurencji. Nie tylko wezwano wówczas TV Republika do zaprzestania podobnych działań, ale i zapłaty zadośćuczynienia za naruszenia praw autorskich.

Sakiewicz nie boi się pozwu TVP. Dlaczego?

Jednak ani wtedy, ani teraz kiedy kierownictwo publicznej spółki oficjalnie wystąpiło na drogę sądową przeciwko prawicowej stacji, jej włodarze niewiele sobie z tego robią. Tomasz Sakiewicz, założyciel i prezes TV Republika, nieustanie podważa legalność nowych władz TVP, a co za tym idzie, absolutnie się z nimi nie liczy.

- My możemy się opierać tylko na legalnych władzach. To, że ktoś siłą wchodzi do jakiejś instytucji, używa przemocy i podaje się za władzę, to nie znaczy, że ma jakieś uprawnienia. Wszystkie sądy negują legalność tych władz, łącznie z sądami pracowniczymi - powiedział w rozmowie z serwisem Press Tomasz Sakiewicz

Zdradził jednocześnie, że w sprawie ów pozwu kontaktował się z  jedynymi prawowitymi w jego ocenie władzami stacji - tj. Michałem Adamczykiem i Mateuszem Matyszkowiczem i obaj zaprzeczyli skierowaniu jakiegokolwiek pozwu.

Rachoń komentuje pozew TVP ws. naruszenia praw autorskich

Dość przewrotnie pozew przeciwko TV Republika skomentował także na platformie X Michał Rachoń, wykluczając jakąkolwiek możliwość współpracy z obecnym kierownictwem TVP.

"Jeśli likwidatorzy od pułkownika Rympałka próbują w ten sposób powiedzieć, że chcieliby mieć na antenie program "Michał Rachoń #Jedziemy" to sorry, ale nie widzę żadnej możliwości współpracy z uzurpatorami, których do TVP policyjnymi sukami przywieźli politycy ściskający się z Putinem takim, jakim on jest "- napisał gospodarz programu "Jedziemy".

TVP pozwało TV Republikę za naruszenie praw autorskich. Czego domaga się stacja?

Z kolei Centrum Informacji TVP poinformowało w oficjalnym komunikacie, że: "W dniu 26 marca 2024 roku spółka Telewizja Polska w likwidacji, złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko TV Republika o zaniechanie dokonywania naruszeń praw autorskich przysługujących TVP do audycji 'Jedziemy', zapłatę odszkodowania za naruszenie praw TVP do audycji oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydanie bezprawnie uzyskanych korzyści, przeproszenie oraz zapłatę zadośćuczynienia na cel społeczny".

W 52. odcinku podcastu "Clickbait" rozwiązujemy "Problem trzech ciał" Netfliksa, zachwycamy się "Szogunem" na Disney+ i wspominamy najlepsze seriale 2023 roku nagrodzone na gali Top Seriale 2024. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Teleshow
tv republikatomasz sakiewicztvp
Komentarze (9)