Trwa ładowanie...

KRRiT: "Wiadomości" nie były stronnicze w czasie kampanii wyborczej

Zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) materiał Macieja Sawickiego pozytywnie oceniający Andrzeja Dudę w serwisie "Wiadomości" nie był stronniczy. Rada stwierdziła też, że TVP nie naruszyła zasad bezstronności, pluralizmu i niezależności.

Share
Materiał "Przedwyborcza mobilizacja" był w całości o prezydencieMateriał "Przedwyborcza mobilizacja" był w całości o prezydencieŹródło: TVP
d1e5kce

Materiał Macieja Sawickiego przedstawiający Andrzeja Dudę jako człowieka bez wad i skaz został wyemitowany w serwisie informacyjnym TVP "Wiadomości" tuż przed wyborami prezydenckimi. Pojawiły się skargi i krytyczne opinie, że stacja w praktyce prowadzi kampanię wyborczą prezydenta, ponieważ pokazuje go tylko z dobrej strony, a Rafała Trzaskowskiego atakuje i wyolbrzymia jego pomyłki.

W materiale wykorzystano też wypowiedź Roberta Kubicy z jednego z wywiadów, która została wyjęta z kontekstu.

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga. Wskazano, że "Wiadomości" TVP mogły naruszyć standardy kampanii wyborczej w zakresie równości kandydatów i misji publicznego nadawcy. Adam Bodnar przekazał ją do KRRiT.

Wpadki "Wiadomości" TVP. Sporo się ich nazbierało

Rada rozpatrzyła skargę i orzekła, że "Wiadomości" nie były stronnicze w tym materiale. Telewizja Polska wyjaśniła, że "stanowił podsumowanie upływającej wówczas kadencji prezydenta Andrzeja Dudy". Na podstawie tłumaczeń TVP KRRiT stwierdziła, że serwis nie zachęcał do głosowania na Dudę, nie analizowano jego kampanii wyborczej, a dokonano bilansu działań jako osoby sprawującej urząd prezydenta.

d1e5kce

"Po dokonaniu analizy zgromadzonych materiałów, w tym nagrania audycji i stanowiska nadawcy, podkreślając ustawową zasadę samodzielności nadawcy w kształtowaniu programu ( art. 13 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie stwierdziła naruszeń w zakresie przepisów wymienionych w Pańskim wystąpieniu do KRRiT - czytamy w odpowiedzi przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e5kce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e5kce
d1e5kce