Kabaret Neo‑Nówka odpowiada rzecznikowi PiS. "Jak się nie ma argumentów, to najprościej kogoś obrazić"

Kabaret Neo-Nówka ze skeczem "Wigilia 2022" robi furorę
Kabaret Neo-Nówka ze skeczem "Wigilia 2022" robi furorę
Źródło zdjęć: © AKPA | AKPA
oprac. MOS

05.08.2022 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy skecz Neo-nówki robi furorę. Rozmowa zwaśnionych politycznie syna i ojca celnie oddaje atmosferę w wielu polskich rodzinach. Kabaret oburzył jednak niektórych polityków, zwłaszcza obozu rządzącego, a twórcy Neo-nówki mają dla nich dobrą radę.

Choć kabareciarze od dawna nawiązują do sytuacji politycznej w kraju, dopiero ich najnowszy skecz "Wigilia 2022" spotkał się z tak mocnym odbiorem. Twórcy w rozmowie z Wirtualną Polską zapewniają, że nagły wzrost popularności jest dla nich szokiem.

- Nie spodziewaliśmy się aż takiego zamieszania, zwłaszcza że w 2018 r. również ten skecz poszedł w telewizji, oczywiście teraz został uaktualniony. To, co wydarzyło się wtedy w Koszalinie, to były te emocje zapisane w danej chwili - powiedział Michał Gawliński, członek kabaretu Neo-Nówka w rozmowie z Klaudiuszem Michalcem.

Skrajne reakcje widzów i internautów ich jednak nie dziwią. Na zarzuty o dosadność i wulgarny język odpowiadają: "To już jest taki czas, że inaczej się nie da".

- Przecież te słowa padają wśród nas, więc nie wiem, o co chodzi z tym całym szumem, bo my tacy jesteśmy. Chodzi o to, żebyśmy zaczęli ze sobą rozmawiać, tylko nie na takim poziomie, że obrzucamy się inwektywami. My po prostu pokazaliśmy, jak wyglądają rozmowy z naszych rodzinach. Oczywiście można nas atakować, ale za co? Za to, że pokazaliśmy prawdę? Dlatego tak to się ludziom podoba, tak zareagowali, bo czują, że to jest szczere, naturalne. Jesteśmy lustrem społecznym - podsumowali kabareciarze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skecz Neo-nówki sprowokował też komentarze polityków. Jak można podejrzewać, politycy opozycji są zachwyceni jego krytyczną wymową wobec PiS-u, a reprezentanci obozu rządzącego twierdzą, że kabaret był nieśmieszny i stronniczy. Rzecznik PiS Radosław Fogel określił ich twórczość jako "bezbectwo wielkie". W rozmowie z Wirtualną Polską Neo-nówka odniosła się do tych słów.

- Może im się to nie podobać, ale dlaczego nas obrażają? Przecież my nie jesteśmy tym głosem, tylko wcielamy się w pewne postacie. Wiele osób nas obraża, to jest naturalne w tym kraju, że jak się nie ma argumentów, to najprościej kogoś obrazić. Warto się zastanowić, jakie jest przesłanie tego skeczu i to zarówno jedna strona polityczna, jak i druga, bo jest nim dążenie do wspólnoty narodowej, jedności, miłości, zaprzestania tych wszystkich konfliktów - odpowiedział Roman Żurek z Neo-Nówki.

Skecz "Wigilia 2022" został ponownie zagrany przed publicznością 28. Pol'and'Rock Festival, która bardzo entuzjastycznie przyjęła występ Neo-Nówki. - Zapraszamy wszystkich, żeby przyjechali i zobaczyli to wszystko tutaj, jak to powinno wyglądać - mówią twórcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (37)
Zobacz także