Trwa ładowanie...

28. Pol'and'Rock. Neonówka: Pokazaliśmy prawdę, a prawda boli

- Spotkał nas zalew hejtu i trollingu. Piszą o nas, że jesteśmy ch.. i jeb.. cwel..mi. Tak wygląda w Polsce dyskusja – mówili na festiwalu Pol'and'Rock członkowie kabaretu Neonówka. Ich skecz "Wigilia 2022" stał się hitem sieci.

Roman Żurek z Neo-Nówki na scenie
Piotr Matusewicz, fot EastnewsRoman Żurek z Neo-Nówki na scenie Piotr Matusewicz, fot EastnewsŹródło: Licencjodawca, fot: Piotr Matusewicz
d1lky9y
d1lky9y

Kabaret Neo-Nówka spotkał się z fanami w namiocie ASP na 28. festiwalu Pol'and'Rock w Czaplinku.

Neo-Nówka wywołała kilka dni temu sensację, gdy w czasie kabaretonu w Koszalinie wykonali na żywo skecz "Wigilia 2022" (transmisja szła na żywo w Polsacie).

Skecz, krytykujący rządy PiS i podziały polityczne wewnątrz polskich rodzin, wywołał skrajne reakcje.

Kabareciarze na festiwalu Pol and Rock w Czaplinku powiedzieli, że nie czują się bohaterami.

d1lky9y

- Powiedzieliśmy w skeczu normalne słowa, które padają w każdym polskim domu i nagle staliśmy się bohaterami? – mówił Roman Żurek z Neo-Nówki. - Ludzie mówią: "Macie jaja"! A my powiedzieliśmy po prostu to, co każdy myśli, mieliśmy odwagę to powiedzieć. Zadaniem kabaretu jest mówić głośno, o czym myślimy i o czym myślą ludzie. A o czym myślimy? Że jesteśmy oszukiwani i mamieni przez ten rząd. I co my możemy zrobić? Możemy im skoczyć, bo wynik każdego głosowania w Sejmie to zawsze 231 głosów za.

- Z drugiej strony spotkał nas zalew hejtu i trolligu. Mówią o nas, że jesteśmy ch.. i jeb.. cwel..mi. Tak wygląda w Polsce dyskusja. Ale nie jesteśmy na niczyjej smyczy. Powiedzieliśmy prawdę, a prawda boli – kontynuował Żurek. – Takie są nastroje społeczne i ludzie tak właśnie myślą.

a Licencjodawca
Neonówka na scenie ASP na 28. festiwalu Pol'and'RockŹródło: Licencjodawca

Kabareciarze z Neo-Nówki powiedzieli także, dlaczego nie występują w TVP czy na kabaretonie w Opolu:

d1lky9y

- Jacek Kurski powiedział, że w TVP nie ma miejsca na rechot, więc nie ma nas tam, tak jak większości kabaretów. Zresztą nie wiemy, czy byśmy poznali nasz skecz po montażu TVP. Pewnie wmontowaliby w to "fur Deutschland".

Radosław Bielecki z Neo-Nówki, powiedział: - Ta postać, która gram w skeczu [zwolennik PiS - red.] - ja naprawdę mam taką osobę w domu, to jest prototyp, to człowiek, który żyje z moją matką.

Michał Gawliński z Neo-Nówki przytoczył kilka łagodniejszych komentarzy z sieci: "Nie ma pozwolenia na żarty". "Opodatkować ich, żeby skończyli w Biedrze na kasie".

d1lky9y

Roman Żurek powiedział, że zdziwiła go tak olbrzymia reakcja na ten właśnie skecz: - Robiliśmy wcześniej skecze o SLD, o Kwaśniewskim i nikt tego wtedy nie zauważał.

Dostało się także rzecznikowi PiS Radosławowi Foglowi, który przekręcał przekaz Neo-Nówki. Bielecki powiedział: - Jakbyśmy ufali rzecznikom, to by się okazało, że nie ma inflacji. Ten zawód polega na tym, żeby ściemniać cały czas.

28. Pol'And'Rock potrwa do niedzieli. W programie koncerty, spotkania z artystami oraz strefa organizacji pozarządowych. W ramach ASP z widownią spotkają się m.in. Wojciech Bojanowski, Janina Bąk czy Barbara Kurdej-Szatan.

Sebastian Łupak, dziennikarz Wirtualnej Polski
d1lky9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lky9y