Trwa ładowanie...

Internauci mówią o pomyłce w "Milionerach". Częściowo mają rację

Pani Izabela nie chciała użyć koła ratunkowego już przy pierwszym pytaniu w "Milionerach", ale poczuła się do tego zmuszona. Choć udzieliła poprawnej odpowiedzi, to przy tym pytaniu były dwie prawidłowe.

Hubert Urbański prowadzi "Milionerów" od początku istnienia programuHubert Urbański prowadzi "Milionerów" od początku istnienia programuŹródło: AKPA
d1zbi5n
d1zbi5n

Izabela Jarota-Wahed dostała już na starcie udziału w "Milionerach" dość podchwytliwe pytanie. Nie chciała się pomylić, dlatego musiała użyć koła ratunkowego. Pytanie za 500 zł brzmiało następująco:

"Nazwa którego dnia tygodnia w wielu słowiańskich językach nawiązuje do niepracowania?"

A. wtorku

B. czwartku

C. soboty

D. niedzieli

Uczestniczka skorzystała z koła "pół na pół", zostały odpowiedzi B i D. Zaznaczyła D i okazała się ona poprawna.

W językach słowiańskich nazwa dnia nawiązuje do obowiązku powstrzymania się od pracy, który uważany jest za ważny wyznacznik niedzieli. W języku prasłowiańskim ne delati znaczyło nie działać, nie pracować. W języku czeskim funkcjonuje słowo nedele, a w serbsko-chorwackim nedjelja.

d1zbi5n

Choć niedziela była tutaj prawidłową odpowiedzią, to internauci wskazują, że jest jeszcze druga poprawna. Według nich gdyby uczestniczka zaznaczyła C. sobota, to odpowiedziałaby dobrze i mogłaby się odwoływać po odpadnięciu z gry. Trzeba przyznać internautom rację.

Nazwa sobota wywodzi się z judaizmu, od słowa szabat, czyli dnia odpoczynku. Języki słowiańskie oraz polska kultura przyswoiły tę nazwę do swojego tygodnia, traktując dzień jako wolny od pracy.

Teleturniej "Milionerzy" powrócił w połowie lutego w nieco zmienionej formie. Ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano z obecności widowni, a co za tym idzie, nie można skorzystać z pytania do publiczności w ramach koła ratunkowego. Zastąpiono je zamianą pytania. Prowadzącym cały czas jest Hubert Urbański.

Nowe odcinki "Milionerów" można oglądać od poniedziałku do czwartku o godz. 20:55 w TVN.

ZOBACZ TEŻ: Odejścia z TVN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zbi5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zbi5n