Trwa ładowanie...
d2xmxv6

Grażyna Wolszczak

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
d2xmxv6

Popularna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się 7 grudnia 1958 roku w Gdańsku.

Studiowała na Wydziale Aktorskim warszawskiej PWST, którą ukończyła w 1983 roku. Wkrótce otrzymała angaż w Teatrze Nowym w Poznaniu, z którym była związana do 1987 roku. Później pracowała kolejno w Teatrze Polskim i w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Sławę na większą skalę zdobyła dopiero w 2001 roku, dzięki roli Yennefer w „Wiedźminie”, jednak zanim to nastąpiło, wystąpiła w szeregu mniej lub bardziej znanych ról teatralnych i filmowych. Zadebiutowała w 1986 roku w „Maskaradzie” Janusza Kijowskiego. Potem pojawiła się m.in. w takich filmach jak: „Dotknięci” Wiesława Saniewskiego (1988), „Lawa” Tadeusza Konwickiego (1989), jako prostytutka w „Feminie” Piotra Szulkina (1990), w drobnej roli w „Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcinskiego (1991), w „Grach ulicznych” Krzysztofa Krauzego, czy w serialu „Maszyna zmian” (1995/96).

Wystąpiła też w filmie Eugeniusza Priwieziencewa „Prostytutki”(1997) oraz – gościnnie – w takich serialach, jak „Klan”, „Na dobre i na złe”, czy „Matki, żony i kochanki” Juliusza Machulskiego.

Wzięła udział w dwóch projektach zagranicznych: w 1998 roku wystąpiła we włoskim filmie „La Ballata dei Lavavetri”, a rok później w polsko- czesko-słowackiej koprodukcji „Wszyscy moi bliscy”.

W 2000 roku pojawiła się w filmie telewizyjnym „Żółty szalik” z wybitną kreacją Janusza Gajosa(z cyklu „Święta polskie”). Od 2003 roku gra Barbarę Brzozowską w popularnym serialu TV „Na wspólnej”.

Aktorka brała udział w castingu do roli Izabeli, jednak los chciał inaczej. Rola Barbary pozwala aktorce utrzymywać się na fali popularności, jaką niewątpliwie zdobyła dzięki występowi u boku Michała Żebrowskiego w „Wiedźminie” (film i serial). Ten sukces przypieczętowała też na pewno kreacja Judyty w filmie Denisa Delića „Ja wam pokażę!”, stanowiącym kontynuację przygód „polskiej Bridget Jones”, w której rolę w pierwszej części filmu wcieliła się Danuta Stenka. W 2009 roku zagrała w filmie "Gwiazdy w Czerni" oraz "Zamiana". Rok 2011 to rola w filmie "Wojna żeńsko-męska".

Kilkakrotnie brała udział w polskim dubbingu, m.in. do takich filmów jak „Dinozaur”, „Cyd- legenda o mężnym rycerzu”, „Gdzie jest Nemo?”.

W 2008 roku brała udział w I edycji programu "Gwiezdny Cyrk". Zajęła 8 miejsce. W 2009 roku brała udział w X edycji programu "Taniec z gwiazdami".Jej partnerem był Cezary Olszewski, z którym zajęła 8 miejsce.

Mężem aktorki był Marek Sikora, aż do jego śmierci, para ma syna Filipa (ur. 1989). W 2002 roku odnowiła znajomość z Cezarym Harasimowiczem, z którym do dziś pozostaje w związku nieformalnym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xmxv6
d2xmxv6
d2xmxv6