Eurowizja 2022. Polsko-ukraińska afera rozgrzała internet. Ukraińscy artyści usprawiedliwiają jurorów

Ukraińscy artyści bronią jurorów. Tłumaczą, że nie chcieli mieszać polityki do Eurowizji
Ukraińscy artyści bronią jurorów. Tłumaczą, że nie chcieli mieszać polityki do Eurowizji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.05.2022 11:41, aktual.: 17.05.2022 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczna Eurowizja była pełna emocji - nasz reprezentant dostał się przecież do finału. Po ogłoszeniu wyników internet zapłonął. Powód? Brak punktów od ukraińskich jurorów dla Polaka. Ukraińscy artyści, a nawet mąż jednej z jurorek postanowili wytłumaczyć, co się stało.

Od finału Eurowizji 2022 minęło kilka dni, ale w internecie wciąż rozgrywa się dramat. Polacy i Ukraińcy nie mogą zrozumieć, jak to możliwe, że ukraińscy jurorzy rozdali punkty, zupełnie pomijając Polskę. Tymczasem polskie jury, i ze względu na dobrą piosenkę, i (prawdopodobnie) solidarność z narodem, który mierzy się z atakiem Rosji, dało ukraińskiej grupie Kalush Orchestra najwyższą notę - 12 punktów. Ukrainę SMS-ami wsparła cała Europa, a efekt mógł być tylko jeden - zwycięstwo. Właśnie w głosowaniu SMS-owym Ukraińcy podarowali 12 Polsce, ale niesmak po głosowaniu jurorów pozostał.

I choć wiele osób mówi wprost - Ukrainie trzeba pomagać, nie licząc na eurowizyjne punkty w zamian, to sami Ukraińcy nie czują się z decyzją swoich jurorów dobrze. Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz od wielu lat mieszkający w Polsce, w rozmowie z Wirtualną Polską mówił:

- Zaryzykowałbym wręcz tezę, że - choć trudno w to uwierzyć - wokół tej sprawy jest bardziej gorąco niż w Polsce. Ukraińska publiczność jest mocno obrażona, a nawet oburzona na decyzję ukraińskiego jury.

Internauci są wściekli na jurorów, a ukraińscy artyści (i mąż jednej z jurorek) usprawiedliwiają ich. Co piszą w sieci?

Roman Mukha, ukraiński producent muzyczny, napisał na Facebooku: "Dziękuję Polska. Przepraszam Polska". Tak podsumował swój wpis, w którym tłumaczył zasady przyznawania punktów na Eurowizji. Nie jest to system łatwy. Oceny są sumowane i przeliczane, więc jury nie wie, ile punktów ostatecznie zdobędą poszczególne kraje. Co ważne, jurorzy nie mogą się ze sobą konsultować w kwestii oceniania, co jest pilnowane przez notariusza.

Iryna Fedyszyn (z ukraińskiego jury) stwierdziła, że jurorzy muszą głosować według własnego uznania, nie biorąc pod uwagę sytuacji politycznej. I dodała, zwracając się do Polaków: "Dziękujemy, że jesteście z nami w tym czasie, kiedy nasz kraj przechodzi najtrudniejsze próby. To, co dla nas robicie, jest nieocenione".

W swoim wpisie przypomniała, że nie tylko ukraińskie jury nie dało Polsce 12, a Krystian Ochman w sumie zdobył jedynie 46 punktów jurorskich. Tłumaczyła w ten sposób decyzję ukraińskiego jury, które oceniało walory artystyczne piosenek, nie wchodząc w układy polityczne.

W obronie Iryny stanął jej mąż. Na Instagramie napisał, że jego żona umiejscowiła Polaków na 10. z 24 miejsc do wyboru. Poza tym "całe europejskie jury przyznało 46 punktów - wynik dość niski. Nawet 12 punktów [od Ukrainy - przyp. aut.] nic by nie zmieniło, bo uczestnik z wyższego miejsca zdobył 59 punktów. Czy całe europejskie jury też nie jest profesjonalne?".

Dodał, że Iryna, która teraz mierzy się z falą hejtu, "oceniała według kryteriów konkursu, a nie za pomoc Ukrainie czy politykę".

Vlad Darwin, ukraiński muzyk, również przypomniał, jak wygląda głosowanie i że układy pomiędzy jurorami są zabronione. "Aby Polska uzyskała dobry wynik, jury musiałoby się zgodzić między sobą. Głosowanie jest wyłącznie indywidualne. Pod nadzorem niezależnego adwokata" - napisał na swoim facebookowym profilu.

"Polska była i będzie kluczowym partnerem politycznym Ukrainy, a Polacy są głównym przyjacielem Ukraińców. Prawdziwym przejawem solidarności i wdzięczności ludzi jest głos publiczności. Prosimy o pozostawienie głosu jury w polu zawodowym i poszanowanie zasad" - podkreślił.

Pod wpisami artystów posypały się komentarze Ukraińców, którzy wytknęli jurorom głosowanie apolityczne, jednocześnie twierdząc, że Ukraina zwyciężyła nie ze względu na doskonały utwór, a politykę właśnie.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także