Powiedział: "przepraszam". Słowa z polskiej telewizji cytują światowe media
W jednym z programów TVP Info miał miejsce historyczny moment. Prowadzący przeprosił osoby LGBT+ za lata upokorzeń ze strony telewizji publicznej. O sytuacji rozpisują się zachodnie media. "Punkt zwrotny" - czytamy.
18.02.2024 | aktual.: 19.02.2024 13:20
W Telewizji Polskiej za prezesury Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza nie do pomyślenia było przedstawianie środowiska LGBT+ inaczej niż "ideologia". Nowe władze TVP postanowiły zmienić ten stan rzeczy. W styczniu w "Pytaniu na śniadanie" gościły dwie pary jednopłciowe. Miesiąc później w programie "Gość wieczoru" na antenie TVP Info Wojciech Szeląg wystosował przeprosiny w stronę osób nieheteronormatywnych.
- Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele. Wszystkie te osoby powinny dziś usłyszeć słowo "przepraszam" właśnie z tego miejsca - powiedział, po czym zwrócił się do goszczących w studiu aktywistów na rzecz praw osób LGBT+ i dodał: "Przepraszam".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachodnie media komentują słowa dziennikarza
Przeprosiny odbiły się szerokim echem również w mediach zagranicznych. Fragment programu, w którym padają historyczne słowa przeprosin zamieścił w serwisie X Bart Staszewski, gość audycji Wojciecha Szeląga. Na wpisie oparł się brytyjski dziennik "The Guardian", który w swojej internetowej witrynie opublikował artykuł o przeprosinach w TVP.
Niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau" pisał o "punkcie zwrotnym w polskiej telewizji państwowej". "Ten gest to kolejny sygnał, że w Polsce coś się zmienia, odkąd prawicowa partia PiS musiała oddać władzę" - czytamy na łamach gazety. Z kolei w "Kölner Stadt-Anzeiger" przeczytamy, że kres mowie nienawiści w telewizji publicznej w Polsce położyła dopiero nowo wybrana władza.
"AP News" również rozpisywała się o sytuacji w niedzielnym wydaniu "Gościa wydarzeń". "W ciągu ośmiu lat rządów narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość media państwowe powielały linię partii, że osoby LGBT+ są zagrożeniem dla polskich rodzin. (…). Podejście to zmieniło się za rządów nowego centrowego rządu premiera Donalda Tuska, który szybko usunął zwolenników PiS z władczych stanowisk w mediach publicznych" - pisze amerykańska agencja prasowa.
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: