Zabijał, gwałcił, zjadał. "Nie wybielajmy go"
Serial Netfliksa "Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" przybliżył widzom postać, która w bestialski sposób uśmiercała młodych mężczyzn. Podjęcie tego tematu, co zrozumiałe, spotkało się z krytyką za strony rodzin ofiar seryjnego mordercy. Okazało się, że znalazły się też osoby, u których Dahmer wzbudził współczucie. Nie należy do nich dziennikarka Nancy Glass, która przeprowadziła z nim wywiad po ujawnieniu jego zbrodni.
"Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" budzi duże kontrowersje. Rodziny ofiar mają pretensje do jego twórców, że nie zostały nawet poinformowane o pracach nad serialem. Kuzyn zamordowanego Errola Lindseya napisał na Twitterze: "Nie mówię nikomu, co ma oglądać [...], ale jeśli naprawdę ciekawi cię ta tematyka, to powinieneś wiedzieć, że nasza rodzina jest zbulwersowana tym serialem. Trauma znów powraca".
Tymczasem produkcja Netfliksa bije rekordy popularności. W czasach, gdy widzowie pasjonują się serialami typu "American Crime Story" czy też mniej wystawnymi opowieści o zbrodniach i zbrodniarzach realizowanych przez stacje telewizyjne całego świata, trudno się temu dziwić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany
Dziennikarka CNN Nancy Glass w 1992 r. przeprowadziła wywiad z Jeffrey'em Dahmerem po półtorarocznych staraniach nawiązania kontaktu z mordercą i jego rodziną. Tak wspomina to spotkanie w rozmowie z "The Sun".
- Moim pierwszym wrażeniem po zobaczeniu Dahmera było to, jak normalny się wydawał. To daje do myślenia. Gdyby zachowywał się jak maniak, poczułabym większą ulgę - przyznaje.
Choć reporterka wielokrotnie rozmawiała z różnymi zbrodniarzami, twierdzi, że Dahmer "nie był jak inni". Mimo że seryjny morderca w rozmowie z nią przepraszał za swoje czyny, Glass nie daje mu wiary.
- Nie wybielajmy go, był psychopatą. Nie miałam żadnego współczucia - ocenia.
Fascynacja seryjnymi mordercami, przestępcami zawsze była obecna w kulturze masowej. Swego czasu wielu "fanów" miał Charles Manson skazany za nakłonienie do morderstwa żony Romana Polańskiego i jej przyjaciół. Teraz w sieci zabrały głos osoby, które po obejrzeniu serialu Netfliksa wyraźnie sympatyzują z Jeffrey'em Dahmerem, który gwałcił, zabijał, a następnie częściowo zjadał swoje ofiary. W aplikacji TikTok pojawiły się nawet materiały zatytułowane: "Dlaczego współczuję Jeffreyowi Dahmerowi?"
Internauci powołują się przede wszystkim na jego traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. To oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwia 17 udowodnionych mu morderstw.
W 1994 r. Jeffrey Dahmer został skazany na 937 lat pozbawienia wolności. Po krótkim pobycie w więzieniu został przez jednego z więźniów uderzony na siłowni ciężarkiem w głowę. Zmarł w drodze do szpitala. Miał 34 lata.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad "Pierścieniami Władzy" i "Rodem Smoka", wspominamy seriale z lat 90. oraz śpiewamy hymn ku czci królowej. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.