Danuta Holecka wydała "ostrzeżenie". Unia będzie nam zaglądała do garnków
10 listopada "Wiadomości" TVP ponownie alarmowały przed zagrożeniem ze strony Unii Europejskiej. Przy okazji wróciły do argumentów kulinarnych. Oberwało się bananom i marchewce.
11.11.2023 | aktual.: 12.11.2023 08:04
Główny program informacyjny TVP już nie pierwszy raz staje na straży zwyczajów żywieniowych Polaków. W lutym br. "Wiadomości" podniosły zwierzęce larum.
"Opozycja chce, żeby Polacy jedli robaki" - grzmiał "pasek" na ekranie.
To był komentarz do raportu C40 Cities, zespołu składającego się z przedstawicieli największych miast na świecie, w tym Warszawy, który jest zaangażowany w walkę z ociepleniem klimatu. Jednym z jego postulatów było stopniowe ograniczanie spożycia produktów mięsnych. Sprawozdanie zostało opublikowane w 2019 r., ale TVP zrobiła z niego bicz na oponentów PiS dopiero po czterech latach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jesienią Polacy wybiorą, czy wolą przymus jedzenia robaków i ogromne ograniczenia, czy wolność w jedzeniu [...] - podkreślił reporter, nawiązując do niedawnych wyborów parlamentarnych.
7 listopada, już po ogólnonarodowym głosowaniu, w "Dniu Kotleta Schabowego", "Wiadomości" doniosły, że być może wkrótce będziemy obchodzili święto rukoli lub jarmużu. Wszystko za sprawą opozycji.
10 listopada TVP wróciła do spraw żywieniowych, oczywiście w kontekście politycznym.
- Publicyści, analitycy nie mają już wątpliwości. [...] Unijni biurokraci chcą wtrącać się do wszystkiego: naszej waluty, podatków, obronności, a nawet kuchni. A to dopiero początek lewicowego urządzania nam życia - oznajmiła w zapowiedzi Danuta Holecka.
W materiale filmowym Kamil Trzaska stwierdził autorytatywnie m.in., że "Bruksela coraz bardziej chce urządzać nam życie od 'A do Z' z bananami i marchewką włącznie".
- Przysłowiowa i obśmiana krzywizna banana, ślimak jako ryba i marchewka jako owoc to są takie najbardziej znane i aberracyjne przykłady wnikania przez biurokrację unijną do różnych sfer naszej codzienności i próby przekształcenia jej według jakiegoś modelu ideologicznego - postraszył prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Czasie krwawego księżyca" i prawdziwej historii stojącej za filmem Martina Scorsese, sprawdzamy, czy jest się czego bać w "Zagładzie domu Usherów" i czy leniwiec-morderca ze "Slotherhouse" to taki słodziak, na jakiego wygląda. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.