TVP pokaże dokument o Jerzym Urbanie. Autorem Marcin Tulicki
13 grudnia, z okazji 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, TVP Info wyemituje dokument Marcina Tulickiego o Jerzym Urbanie. Film poprzedzi debatę poświęconą kontrowersyjnemu naczelnemu tygodnika "Nie".
Zapowiedź emisji dokumentu zatytułowanego "Urban: jestem złym człowiekiem" pojawiła się m.in. na twitterowym koncie jego autora Marcina Tulickiego. "Film o naprawdę złym człowieku" - napisał w poniedziałek późnym wieczorem dziennikarz "Wiadomości" TVP, zapraszając na emisję zaplanowaną na godzinę 20 na antenie TVP Info. Po filmie, już na antenie telewizyjnej Jedynki, zaplanowano też debatę w studiu.
Jerzy Urban, który zmarł 3 października w wieku 89 lat, był postacią niezwykle kontrowersyjną, symbolem propagandy PRL i walki z ruchem solidarnościowym, w wolnej Polsce zaś twarzą antyklerykalnego tygodnika "Nie". Urban jest bohaterem co najmniej kilku dokumentów zrealizowanych dotąd przez TVP. Na platformie VOD można znaleźć m.in. film Ryszarda Bugajskiego "Urban tak i nie" z 1997 roku czy też "Balladę o prawdziwym kłamstwie" z 2007 roku Andrzeja Trzos-Rastawieckiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuriozalne sytuacje w “Wiadomościach” TVP. Wpadek nie brakowało
Autorstwo najnowszej produkcji na temat Urbana powierzono Marcinowi Tulieckiemu, reporterowi "Wiadomości". Tulicki zasłynął też w ostatnich latach paroma głośnymi dokumentami dla TVP m.in. filmem "Holding" wymierzonym w założycieli TVN, który stworzył wraz z Samuelem Pereirą, "Pan z Chobielina" poświęcony Radosławowi Sikorskiemu czy "Nasz człowiek w Warszawie" o Donaldzie Tusku. W dwóch ostatnich produkcji reporter TVP dowodzi prorosyjskich i proniemieckich postaw polityków opozycji.
Marcin Tulicki, który został ściągnięty do "Wiadomości" w 2016 roku z katowickiego oddziału TVP przez Marzenę Paczuską, jest uważany za jednego z czołowych propagandzistów PiS.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkminiamy "1899" z Maciejem Musiałem, analizujemy "Zepsutą krew" na Disney+, a także polecamy (lub nie) "Kulawe konie", "Do ostatniej kości" i "Nie martw się, kochanie". Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.