TVN7 wciąż bez przedłużonej koncesji. Lex TVN ma wrócić

To nie koniec sprawy lex TVN?
To nie koniec sprawy lex TVN?
Źródło zdjęć: © screen z programu

12.01.2022 08:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Zamykam ten temat" - powiedział Andrzej Duda i zawetował nowelizację ustawy medialnej, czyli tzw. lex TVN. Mało kto jednak wierzy, że temat jest naprawdę zamknięty. Świadczy o tym fakt, że TVN7 cały czas czeka na decyzję o przedłużeniu koncesji, choć zegar tyka coraz głośniej.

- Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją - powiedział Andrzej Duda 27 grudnia 2021 r. Oznaczało to, że projekt przepadł, bo koalicja nie ma głosów, by odrzucić weto. Walka TVN24 o koncesję trwała długie miesiące. W ostatnich tygodniach sprawa była wyjątkowo emocjonująca i przypominała polityczną batalię. Były masowe protesty, petycja podpisana przez ponad 2 mln obywateli i gorące debaty w sejmie. Po wecie prezydenta mówiło się, że PiS zajął się sprawą lex TVN, by przykryć inne palące tematy w polskim społeczeństwie, m.in. podwyżki cen gazu.

Czy to koniec awantury o lex TVN? Wygląda na to, że nie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cały czas nie podjęła decyzji ws. przedłużenia koncesji na nadawanie dla stacji TVN7. Odpowiedni wniosek TVN złożył 23 grudnia 2020 r. Natomiast koncesja wygasa już 25 lutego 2022 r. Został już nieco ponad miesiąc.

Press podaje: "Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT, przekazała nam, że we wtorek Rada nie poruszała sprawy TVN Siedem, mimo zapowiedzi przewodniczącego, że temat będzie omawiany. Posiedzenie ma być kontynuowane w czwartek lub dopiero w przyszłym tygodniu". Press punktuje również, że politycy PiS nie odpuścili tematu i wciąż toczą się rozmowy, jak podjąć ponownie sprawę lex TVN po wecie prezydenta - stąd ma wynikać zwłoka w podjęciu decyzji przez KRRiT.

"Uważają, że TVN będzie teraz z nimi ostrzej walczył, bo przestał się bać. Chcą więc znowu uderzyć" - wskazują rozmówcy Pressa.

- Dla mnie oczywiste jest, że tu chodzi tylko o politykę. Może np. pojawić się wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności przepisów. Radzie nie wolno jednak uzależniać swoich decyzji od tego, że kiedyś będą jakieś rozstrzygnięcia polityczne. Takie postępowanie to jest kompletne bezprawie - komentuje Krzysztof Luft, który przed laty zasiadał w KRRiT.

To, co teraz dzieje się na linii PiS-TVN, można nazwać zimną wojną. Nie ma decyzji o koncesji dla TVN7, tymczasem TVN24 poszerza zasięg nadawania, puszczając programy informacyjne na antenie TTV, a także nie zaprasza polityków partii rządzącej do swoich programów.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)
Zobacz także