Jak wygląda Polska? "Brutalny świat wypełniony narkotykami i seksem"
Nie po raz pierwszy polska produkcja pokazywana na platformie streamingowej Netfliksa zabrała widzów w nieciekawe rejony gangsterskiego półświatka. Po obejrzeniu filmów "Jak pokochałam gangstera", "Plan lekcji", "Dzień matki" czy teraz "Freestyle" widzowie w innych krajach mogą odnieść wrażenie, że Polska to wyjątkowo niebezpieczny kraj.
18.09.2023 | aktual.: 18.09.2023 13:08
W filmie "Dzień Matki" Nina (Agnieszka Grochowska), była agentka służb specjalnych, rzuca wyzwanie przestępczemu światu, aby uwolnić syna z rąk bezwzględnych gangsterów. W "Planie lekcji" policjant (Piotr Witkowski) podejmuje pracę w szkole, aby zmierzyć się z terroryzującym uczniów i nauczycieli gangiem i znaleźć sprawców morderstwa przyjaciela. W "Jak pokochałam gangstera" tajemnicza kobieta opowiada o wzlocie i upadku Nikodema "Nikosia" Skotarczaka (Tomasz Włosok), jednego z największych gangsterów w historii Polski.
W najnowszej produkcji Netfliksa zatytułowanej "Freestyle", Diego (Maciej Musiałkowski), uliczny raper po odwyku, daje się namówić na złoty i szybki interes – zakup oraz przemyt sporej ilości koksu, co brutalnie skonfrontuje go z gangsterskim podziemiem. A przecież miała być to opowieść o raperach i ich muzyce.
Freestyle | Oficjalny zwiastun | Netflix
"Wydaje się, że rap i freestyle są tu tylko pretekstami, by opowiedzieć o gangsterskim podziemiu, wyobrażonym świecie polskich początkujących raperów, który w filmach musi być niemal zawsze światem brutalnym, wulgarnym, wypełnionym narkotykami i seksem. Aż do przesady. Tych elementów we ‘Freestyle'u’ jest pod dostatkiem. Diego co kilka sekund wchodzi w nowy niebezpieczny układ z jakimś gangsterem, kolegą gangstera albo wrogiem jakiegoś gangstera" – napisała Magdalena Drozdek w recenzji filmu Macieja Bochniaka ("Disco Polo", "Magnezja").
Bez wątpienia dużo ciekawszą propozycją Netfliksa powiązaną z rapowaniem jest "Infamia". Mówi się, że jest to pierwszy polski serial poświęcony społeczności romskiej. Pierwszoplanową postacią jest tu 17-letnia Gita, której rodzice postanowili powrócić z Walii do Polski. Dziewczyna musi porzucić swoje szorty, rapowe piosenki i przyjaciół z różnych środowisk. Nastolatka buntuje się przeciwko temu, ale lojalność wobec rodziny wygrywa. Przynajmniej do pewnego momentu. Kolejne ustępstwa przychodzą jej bowiem z coraz większym trudem.
W przypadku serialu "Infamia" rapowa ścieżka dźwiękowa to bardzo mocny, żeby nie powiedzieć najmocniejszy, element produkcji. Bohaterka opowieści w tym gatunku muzyki wyraża swoje myśli oraz emocje. Zdaniem producentki Justyny Pawlak rap "sam w sobie jest zadziorny, wyraża bunt, co pasuje, jako forma ekspresji dla nastoletniej Gity, którą świat zewnętrzny próbuje ograniczać, zamknąć w znane mu ramy".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.