Sąd zmusił ich do wyznania prawdy. TVP zapłaciła artystom za charytatywny koncert dla Ukrainy

Justyna Steczkowska i Edyta Górniak wystąpiły na koncercie "Solidarni z Ukrainą"
Justyna Steczkowska i Edyta Górniak wystąpiły na koncercie "Solidarni z Ukrainą"
Źródło zdjęć: © AKPA

30.01.2023 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niespełna rok temu, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, Telewizja Polska zorganizowała charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą". Długo nie chciano ujawnić, czy jego gwiazdy otrzymały za to wynagrodzenie. Prawda wyszła na jaw po sądowej skardze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Kwestia wynagrodzeń artystów z koncertu TVP z 27 lutego ub.r. została poddana publicznej dyskusji po tym, jak Justyna Steczkowska wyznała, że swoje honorarium przekazała na konto Caritas. Inne wokalistki, w tym Edyta Górniak (która groziła za to Steczkowskiej pozwem), Maryla Rodowicz i Natasza Urbańska, początkowo twierdziły jednak, że nie otrzymały za występ pieniędzy. Później Rodowicz przyznała jednak, że również przelała swoją stawkę na rzecz fundacji. Telewizja Polska wówczas nie chciała potwierdzić wypłaty wynagrodzeń.

Sprawą zainteresowała się Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która domagała się od TVP ujawnienia tej informacji. Udzielono jednak lakonicznej odpowiedzi: - Wszelkie ustalenia pomiędzy TVP a gwiazdami, które wystąpiły podczas koncertu, mają charakter tajemnicy przedsiębiorstwa. TVP nie komentuje informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej na temat form wsparcia uchodźców z Ukrainy przez artystów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponieważ Telewizja Polska jest instytucją publiczną, a organizowany przez nią koncert nie miał mieć charakteru komercyjnego, Sieć Obywatelska Watchdog Polska skierowała skargę do sądu. W październiku ub.r. sąd uznał, że TVP powinna udzielić informacji, czy artyści występujący na charytatywnym koncercie otrzymali wynagrodzenia. Nie zasądzono jednak wskazania ich kwot.

W końcu publiczny nadawca odniósł się do decyzji sądu. Jak podaje portal Wirtualne Media, Sieć Obywatelska Watchdog Polska otrzymała zapewnienie, że wokaliści koncertu "Solidarni z Ukrainą" zostali opłaceni.

"Szanowni Państwo, w odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej informuję, iż artyści wykonawcy, którzy wystąpili podczas koncertu 'Solidarni z Ukrainą', który odbył się 27 lutego 2022 r., otrzymali wynagrodzenie" - przekazała TVP.

Na charytatywnym koncercie TVP wystąpili wówczas również m.in. zespół Blue Cafe, Viki Gabor, Ryszard Rynkowski, Rafał Brzozowski, Mikołaj Krawczyk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także