Rosyjski nadawca publiczny wycofuje się z EBU. To pokłosie wykluczenia z Eurowizji
01.03.2022 09:19, aktual.: 01.03.2022 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosja w związku z agresją na Ukrainę ponosi sankcje także w obszarze sportu czy kultury. Została wykluczona z konkursu Eurowizji. Teraz sama zdecydowała się wystąpić z Europejskiej Unii Nadawców.
Państwa zrzeszone w EBU, czyli Europejskiej Unii Nadawców, pokazały, że presja ma sens. Naciski kolejnych krajów o wykluczenie Rosji z Eurowizji poskutkowało usunięciem jej przez organizację. Zaczęło się od gorącego apelu Ukrainy – najpierw fanów Eurowizji, następnie ukraińskiego publicznego nadawcy.
W oświadczeniach podkreślano, że w konkursie, którego założeniem jest przyjaźń pomiędzy państwami i międzynarodowa integracja, nie powinien się znaleźć agresor, który zaatakował sąsiednie państwo. Ukrainę poparły m.in. Szwecja, Dania, Norwegia czy Finlandia. W efekcie EBU ugięła się pod naporem (podobnie, po długim zwlekaniu, FIFA i UEFA w końcu zdecydowały o wykluczeniu Rosji z międzynarodowych rozgrywek).
"Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że żaden rosyjski zespół nie weźmie udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. (…) Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, jednoczy publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie" – podała organizacja w oświadczeniu. Dodatkowo EBU przekazała, iż jej zarząd uznał, że udział uczestnika z Rosji w tej sytuacji byłby hańbą dla konkursu.
Jest także ciąg dalszy sprawy. Tym razem chodzi o reakcję Rosji. Jak podaje "Press", RTR, czyli rosyjskie radio publiczne i publiczna telewizja, w związku z tym nie chcą być już częścią EBU. Radio House Ostankino i Pierwyj Kanał zdecydowały o … wycofaniu się z Europejskiej Unii Nadawców, jednocześnie pozbawiając się szansy na udział w Eurowizji w przyszłości.
W mediach pojawiło się też oświadczenie rosyjskich nadawców. Decyzję EBU uznano za "kolejny skandaliczny ruch", a wśród przykładów tych "skandalicznych" podano zdyskwalifikowanie Białorusi czy pozwolenie na zwycięstwo Jamali z Ukrainy, która śpiewała zabarwioną politycznie piosenkę "1944".
Temu, co dzieje się dziś w Ukrainie, przygląda się cały świat. Szczegółową relację możecie śledzić w liveblogu WP Wiadomości, gdzie co kilka minut pojawiają się nowe doniesienia.