Paski w TVP Info powracają. Trwa poszukiwanie nowych paskowych

Dawniej paski w TVP Info nie spełniały funkcji informacyjnej
Dawniej paski w TVP Info nie spełniały funkcji informacyjnej
Źródło zdjęć: © TVP Info
oprac. MOS

08.02.2024 08:51, aktual.: 08.02.2024 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za czasów "Wiadomości" paski (a właściwie belki) przybierały skandaliczną formę. Dlatego nowe szefostwo TVP świadomie zrezygnowało z nich na jakiś czas. Teraz pojawiła się oferta pracy dla tzw. paskowych.

Ostatni tendencyjny pasek na antenie TVP Info pojawił się 20 grudnia. Brzmiał on: "Zamach 'koalicji 8 gwiazdek' na media publiczne". Do ostatnich chwil nadawania przez dawną ekipę mówiono o "zamachu na wolne media" i "bezprawnej" próbie przejęcia kontroli nad Telewizją Polską i Polskim Radiem.

W publicznych dyskusjach na temat oczyszczania TVP z politycznych wpływów i propagandowych elementów często pojawiały się hasła, że trzeba ukarać "paskowych". Tak się jednak nie stało. Jeden z nich w rozmowie z WP Teleshow odsłonił kulisy pracy w TVP Info - to dyrekcja odpowiadała na dokładną treść belek.

- Siedzi się przy komputerze i odbiera telefony z dyrekcji albo wiadomości za pomocą komunikatora internetowego. A potem wpisuje się je do odpowiedniego programu. Nazywaliśmy to "dyktandami". Czasem dostawaliśmy teksty, które miały się pojawić tylko raz, czasem trafiał do nas zestaw belek przypisanych do konkretnego tematu, które miały się pojawiać na zmianę - zdradził Bartosz Gonzalez, który już nie współpracuje z TVP Info.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwrót od "pasków grozy"

Nowy szef TAI Grzegorz Sajór zapewniał, że "nie stosują odpowiedzialności zbiorowej" i "paskowi" zachowali pracę, jednak otrzymali nowe obowiązki służbowe. Jeszcze na początku stycznia szefostwo TVP Info zapewniało, że świadomie zrezygnowali z pasków. Wówczas wciąż rozważano, czy kiedykolwiek belki informacyjne powrócą.

- Proszę zauważyć, że zarówno w programie "19.30", jak i w TVP Info zrezygnowaliśmy z tych pasków czy belek - my to nazywamy belkami - bardzo świadomie, by symbolicznie odciąć się od tego, co było przez ostatnie kilka lat. Jednym z symboli tamtych programów były właśnie te paski, które były określane "paskami grozy". I słusznie. Z tych pasków zrezygnowaliśmy. Ani w "19.30", ani w TVP Info ich nie ma. I w "19.30" myślę, że nie powrócą. W kanale w TVP Info być może się pojawią, bo kanał informacyjny rządzi się trochę innymi prawami - wyjaśniał Sajór w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Nowi paskowi w TVP Info poszukiwani

Ostatecznie 19 stycznia belki powróciły na antenę TVP Info. Jak informuje "Presserwis", zastępca szefa TAI ds. TVP Info Paweł Mosaklewicz ostatnio zamieścił na Facebooku ogłoszenie o pracę dla tzw. belkowego. "No więc szukam na tę funkcję, ale w nowej, odświeżonej, uczciwej i informacyjnej formie" - wyjaśnił.

- Chcielibyśmy mieć jak najwięcej ludzi gotowych pracować na tym stanowisku. To trudna i odpowiedzialna praca. Polega na uważnym śledzeniu programu i wpisywaniu kluczowych cytatów z wypowiedzi gości i informacji o najważniejszych wydarzeniach. Sam się tym kiedyś zajmowałem. Dyżury trwają po sześć godzin i przez ten czas trzeba być maksymalnie skoncentrowanym - dodaje Grzegorz Sajór.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także