Panika w TVP. "Wiadomości" straszą zamachem na "wolne media"
Donald Tusk zapewniał, że po wygranych wyborach i objęciu władzy będzie potrzebował 24 godzin, aby "telewizja pisowska, rządowa zamieniła się znowu w publiczną". Zaprzysiężenie nowego rządu nastąpiło w środę o 9 rano. Dziesięć godzin później "Wiadomości" grzmiały o "zamachu na TVP".
- Rząd Donalda Tuska zapowiada szybkie przejęcie mediów publicznych. Do tego wyznaczony został jeden z najbardziej zaufanych ludzi nowego premiera - Bartłomiej Sienkiewicz. Ale każdy scenariusz skoku na wolne media jest nielegalny - mówiła Edyta Lewandowska w wieczornych "Wiadomościach" w dniu zaprzysiężenia nowego rządu (13.12).
W reportażu "Polska potrzebuje medialnego pluralizmu" autor przekonywał, że "zamach na Telewizję Polską ekipa Donalda Tuska traktuje jako jedno z pierwszych zadań".
- Jedyną legalną drogą do zmian w mediach publicznych jest ustawa i podpis prezydenta. Wszystkie pozaustawowe scenariusze przejęcia mediów publicznych, rozważane przez rządzącą koalicję są nielegalne - usłyszeli widzowie "Wiadomości".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Te zapowiedzi tak radykalnych zmian w mediach publicznych, przejmowania ich na siłę, są wyjątkowo niepokojące - mówiła Jolanta Hajdasz ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Musimy sobie uzmysłowić jedno, z odpolitycznieniem to nie ma nic wspólnego.
- Raczej z planem budowy monolitu informacyjnego pod dyktando mediów komercyjnych, wspierających nowy rząd - mówił dziennikarz "Wiadomości", gdy na ekranie pojawił się budynek i anteny z logiem TVN.
Widzowie TVP usłyszeli, że "Tusk chce, by media nie patrzyły mu na ręce i mówiły jednym głosem. Przychylnym dla władzy". I w takiej sytuacji "w obronie wolnych publicznych mediów stają dawni antykomunistyczni opozycjoniści".
Przed kamerą wypowiedzieli się Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda. Ten drugi stwierdził, że przejęcie mediów publicznych to "pierwszy krok, aby podporządkować sobie społeczeństwo. Aby uczynić społeczeństwo niezdolnym do oporu".
- Na jutro, na godz. 16 dawni opozycjoniści wezwali do demonstracji przed siedzibą Telewizji Polskiej na Placu Powstańców Warszawy. Cały czas można też przekazywać wsparcie dla dziennikarzy Telewizji Polskiej na specjalną infolinię i skrzynkę mailową. Wsparcie dla prawa wyboru - skwitował dziennikarz "Wiadomości", gdy na ekranie pojawił się numer telefonu i adres mailowy, na który wierni widzowie TVP już wcześniej przesyłali głosy wsparcia. A "Wiadomości" chętnie publikowały je na antenie.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o najlepszych (i najgorszych) reklamach świątecznych, wielkich potworach w "Monarchu" na AppleTV+ i szokującym znęcaniu się na ludźmi w "Special Ops: Lioness" na SkyShowtime. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.