Miażdżąca opinia. Jest odpowiedź na skargę ws. TVP
To nie pierwsza skarga, która dotyczy TVP. Podobnych od 2019 r. miało być już ponad 20. W jednej z najnowszych pojawił się zarzut, że w programach emitowanych na antenie "brakuje informacji o bieżących wydarzeniach". Na pismo odpowiedziała Rada Etyki Mediów.
14.11.2023 | aktual.: 14.11.2023 21:32
Wszystko zaczęło się po debacie reprezentantów komitetów partyjnych przed wyborami parlamentarnymi, która odbyła się w poniedziałek 9 października 2023 r. na antenie TVP. Protestujący Mateusz Rędzioch podkreślił, że telewizja publiczna unika informowania m.in. o kryzysie dotykającym władze Wojska Polskiego, a wciąż promuje własną debatę, która zresztą – jak czytamy w dokumencie cytowanym przez "Wirtualne Media" – "standardów debaty nie spełniała".
Autor zarzucał też stronniczość polityczną: "W ramach programu nie zapewnia się pluralizmu wypowiedzi, audycje komentowane są jednostronnie, a tym samym TVP Info czynnie bierze udział w kampanii wyborczej na rzecz jednego z komitetów, co zaprzecza jakimkolwiek standardom pracy dziennikarzy, demokracji i kampanii wyborczej" – argumentował Rędzioch.
Skarga wpłynęła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych i Europejskiej Unii Nadawców. Na razie doczekaliśmy się jedynie odpowiedzi Rady Etyki Mediów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twarda odpowiedź Rady Etyki Mediów
W odpowiedzi na skargę Rędziocha, której autorem jest Andrzej Krajewski, czytamy, że istotnie, "na propagandę zamiast informacji w programach TVP wskazywali analitycy mediów". I dalej: "Potwierdzamy, że TVP i Polskie Radio od 2016 r. zatraciły charakter nadawcy publicznego, którego przekaz zgodnie z art. 21.1 ustawy o radiofonii i telewizji powinien charakteryzować się 'pluralizmem, bezstronnością, wyważaniem i niezależnością'" – kontynuuje członek REM.
Rada Etyki Mediów to działająca od 1985 r. organizacja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zajmuje się ona opiniowaniem zachowań dziennikarzy oraz innych spraw istotnych dla mediów i ludzi związanych zawodowo z mediami, a jej celem jest pilnowanie przestrzegania zasad etycznych przez media.
Obecnie w jej skład wchodzą: Ryszard Bańkowicz (przewodniczący), Helena Kowalik-Ciemińska (wiceprzewodnicząca), Krzysztof Bobiński (wiceprzewodniczący), Urszula Dembińska-Nowakowska (sekretarz), Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska-Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska-Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn i Ernest Zozuń.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Czasie krwawego księżyca" i prawdziwej historii stojącej za filmem Martina Scorsese, sprawdzamy, czy jest się czego bać w "Zagładzie domu Usherów" i czy leniwiec-morderca ze "Slotherhouse" to taki słodziak, na jakiego wygląda. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.