Kto nowym prezesem Polskiego Radia? Największe szanse ma Kamil Dąbrowa
19.10.2023 10:57, aktual.: 19.10.2023 11:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po przegranej PiS nie tylko w TVP, ale i Polskim Radiu szykują się kadrowe zmiany. Dni Agnieszki Kamińskiej w fotelu prezesa PR zdają się być policzone. Kto miałby ją zastąpić? Jak podaje jeden z branżowych portali, głośno mówi się o byłym szefie radiowej Jedynki, Kamilu Dąbrowie.
O szykujących się także w Polskim Radiu zmianach donoszą Wirtualne Media. Szykująca się do przejęcia władzy w kraju koalicja daje sobie około miesiąca (po tym, jak sformułowany zostanie rząd), na uporządkowanie mediów publicznych, które osiem lat temu były jednym z pierwszych politycznych łupów Zjednoczonej Prawicy. Za sprawą specjalnie powołanej do tego Rady Mediów Narodowych wymieniono władze publicznych mediów, często z naruszeniem prawa.
W 2016 roku ze stanowiskiem prezesa TVP pożegnał się Janusz Daszczyński (który wciąż procesuje się z TVP, którą pozwał za bezprawne rozwiązanie stosunku pracy) zastąpiony przez Jacka Kurskiego, a za sterami Polskiego Radia zasiadł Jacek Sobala. Media publiczne zaczęły faworyzować polityków Zjednoczonej Prawicy, a przywrócenie w nich pluralizmu niewątpliwie jest jednym z najbardziej palących zadań dla nowej władzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje wspomniany branżowy portal, opozycja ma różne pomysły na to, jak uporządkować sytuację publicznych nadawców z ominięciem RMN, w której władzę wciąż zachowała Zjednoczona Prawica. Jednym z nich jest postawienie medialnych spółek w stan likwidacji i powołanie zarządów komisarycznych. Ruszyła więc giełda nazwisk osób typowanych na stanowiska prezesa TVP i PR.
Zobacz także
O ile w przypadku telewizji mówi się o wspomnianym Januszu Daszczyńskim, którego kadencję przedwcześnie przerwały rządy PiS, to w miejscu obecnej prezeski Polskiego Radia, Agnieszki Kamińskiej, widzi się Kamila Dąbrowę.
Dąbrowa to dyrektor Programu Pierwszego PR w latach 2011 -2016, który stracił posadę po tym, jak symbolicznie zaprotestował przeciwko pisowskim zmianom ustawy medialnej, puszczając na antenie Jedynki obok hymnu RP także "Odę do radości", czyli hymn UE. Za to działanie zwracające uwagę na oddalanie się Polski od europejskich, demokratycznych standardów, Dąbrowa został dyscyplinarnie zwolniony, ale doczekał się sprawiedliwości w sądzie.
Kamil Dąbrowa nowym prezesem Polskiego Radia?
Były dyrektor Jedynki, który zaskarżył decyzję pracodawcy, jesienią 2022 roku usłyszał prawomocny wyrok na swoją korzyść. Obecnie twórca podcastów z serii "Warszawa mówi" pytany o możliwość powrotu do Polskiego Radia po zmianie władzy, nie wyklucza takiego scenariusza. W komentarzu dla Wirtualnych Mediów Dąbrowa zaznaczył jednak, że póki co nie otrzymał żadnej oferty.
- Ani oficjalnie, ani nieoficjalnie nie było takich rozmów. Jeżeli będzie taka propozycja, będę ją wtedy rozważał. Na razie jednak skupiam się na swoich bieżących obowiązkach - powiedział wspomnianemu portalowi, który donosi także o "nerwowej atmosferze" wśród pracowników Polskiego Radia.
"Na ul. Malczewskiego (siedziba Polskiego Radia) od poniedziałku panuje atmosfera jak w oblężonej twierdzy: dziennikarze przemykają korytarzami, nie odzywając się specjalnie do innych. Ci, co mogą, siedzą zamknięci w swoich pokojach, by mieć minimalny kontakt z innymi osobami. Kierowników niemal nie widać. – Nikt nie jest pewny swojego stanowiska, a już najmniej osoby, które zajmują eksponowane stanowiska lub przyszły "z nadania" – ujawnił portalowi informator z Polskiego Radia.
Media, zakupy, reklama – Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" sprawdzamy, jak bardzo Netflix zmasakrował "Znachora", radzimy, dlaczego niektórych seriali lepiej nie oglądać w Pendolino oraz żegnamy się z "Sex Education", bo chyba najwyższy już czas, nie? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.