Kipiała z nienawiści. Rosyjska gwiazda chce "oczyszczać" Ukraińców w obozach

Julia Chicherina jest często pokazywana w rosyjskiej telewizji
Julia Chicherina jest często pokazywana w rosyjskiej telewizji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.01.2023 23:26, aktual.: 06.01.2023 06:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Julia Chicherina to rosyjska piosenkarka pop-rockowa, znana w swojej ojczyźnie od ponad ćwierć wieku. Popularna artystka znana ze swojego uwielbienia do Putina i jego ekspansjonistycznych zapędów, nagrała przerażające życzenia noworoczne. Zwróciła się w nich między innymi do Ukraińców, których chce "oczyszczać" w obozach koncentracyjnych.

Amerykańska dziennikarka Julia Davis od blisko roku prowadzi w internecie Russia Media Monitor – projekt, w którym tłumaczy przykłady rosyjskiej propagandy związanej z wojną w Ukrainie. Ostatnio Davis pokazała nagranie swojej imienniczki – Julii Chicheriny, która niemal z pianą na ustach składała życzenia noworoczne Ukraińcom.

- Moja rada dla Ukropów (obraźliwe rosyjskie określenie na Ukraińców - dop. red.): poddajcie się. Wszystkie wasze grzechy będą wymrożone w naszych gułagach. Oczyszczeni, wrócicie do naszego rosyjskiego świata, który roztopi wszystko - grzmiała Chicherina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gułag, czyli Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy, był od 1930 r. podmiotem zarządzania radzieckimi obozami koncentracyjnymi. Do łagrów (ros. obozy) posłano kilkanaście milionów ludzi - przestępców kryminalnych, ale i więźniów politycznych. Dokładna liczba ofiar śmiertelnych nie jest znana, ale w przybliżeniu co dziesiąty więzień nie wracał z "resocjalizacji".

- A do wszystkich wiernych mówię: teraz jest czas prawdziwej wolności, o której marzyliśmy. Teraz jest czas na podjęcie decyzji, kim chcemy się stać: nieśmiertelnymi bohaterami czy niesławnymi zdrajcami - ciągnęła piosenkarka, która debiutowała w 1997 r.

Za granicą o Chicherinie zrobiło się głośno kilka lat temu, gdy koncertowała na terenach Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Już wtedy wyrażała poparcie dla samozwańczych, nieuznawanych państw prorosyjskich separatystów, którzy chcieli się odłączyć od Ukrainy. Rosja anektowała te tereny we wrześniu 2022 r.

Na swoim koncie ma kilka płyt i szereg odznaczeń państwowych, np. Order Przyjaźni, Nagrodę Donieckiej Republiki Ludowej, ministerialny Medal "Uczestnik operacji wojskowej w Syrii" czy tytuł honorowy "Czczony Artysta Federacji Rosyjskiej".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także