Jurek Owsiak składa kolejną skargę na TVP. To odwet za karę dla TVN24
Kara, jaką nałożyła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na TVN24 za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie z grudnia 2016, poruszyła wielu liderów opinii publicznej. Jurek Owsiak nie omieszkał odnieść się do decyzji rady i... za przykład innego nagannego zachowania telewizji podał nastawienie TVP do WOŚP, składając przy okazji kolejną skargę na stację. - To niejedyny przykład stronniczości TVP. Rozpatrując moją skargę proszę wziąć pod uwagę obowiązek równego traktowanie wszelkich nadawców - pisze szef WOŚP.
12.12.2017 | aktual.: 13.12.2017 11:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- W związku z ukaraniem Spółki TVN SA za sposób relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 – 18 grudnia 2016 r. a przez to naruszenie "artykułu 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu", *niniejszym wnoszę skargę na działania Telewizji Polskiej S.A., która w 2017 roku nie podała żadnych informacji na temat już nie tylko ogólnopolskiego, ale ogólnoświatowego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy *- pisał w komunikacie na Facebooku.
Szef WOŚP wspomniał dodatkowo, że sztab główny pierwszego Finału WOŚP mieścił się przy ul. Jana Pawła Woronicza, gdzie była i jest siedziba Telewizji Polskiej. - Telewizja Polska wraz ze mną, Jerzym Owsiakiem, oraz Walterem Chełstowskim wspólnie rozpoczęła emisję Finałów WOŚP i robiła to nieprzerwanie przez 24 lata. To sprawiło, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za blisko 825 milionów złotych kupiła prawie 45 tys. urządzeń medycznych, które pracują w niemal wszystkich polskich szpitalach. Te zakupy uratowały życie i zdrowie setek tysięcy Polaków. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest dzisiaj dobrem narodowym, co potwierdzają liczne badania opinii Polaków- pisał.
Prezes fundacji zaznaczył, że pomijanie WOŚP w materiałach stacji to niejedyny przykład na stronniczość TVP. Zaznaczył, że szczególnie poruszyły zarówno fundację, jak i środowisko medyczne materiały TVP dotyczące strajku rezydentów. - Poruszyła nas nieprawdziwa wiadomość o jednej ze strajkujących osób sugerująca, że podróżuje po świecie i ma lekki stosunek do swoich zawodowych obowiązków. Okazało się, że wyjazdy te były związane z uczestnictwem w misjach pomocowych m.in w Kurdystanie i Tanzanii. To jeden z wielu przykładów nierzetelnych informacji związanych z medycyną, którą na co dzień zajmuje się WOŚP - dodał Owsiak.
- Od dłuższego czasu pytam także Pana Jacka Kurskiego, a w tym momencie, także i Was, członków Rady - czy płacicie Państwo abonament? Ja w tym i zeszłym roku publicznie pokazywałem rachunek z Poczty Polskiej za opłacenie abonamentu. Jako człowiekowi, który te sprawy ma uregulowane i obywatelowi tego kraju - należy mi się odpowiedź od osoby zarządzającej publicznym podmiotem, czyli Prezesa Zarządu TVP Jacka Kurskiego. Nigdy takiej odpowiedzi nie otrzymałem, co pokazuje daleko idącą nonszalancję prezentującą jego stosunek do nie tylko mnie, ale także do Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zgodnie z art. 21 ustawy o Radiofonii i Telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu - punktował Owsiak. - Rozpatrując moją skargę proszę wziąć pod uwagę obowiązek równego traktowanie wszelkich nadawców przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jednocześnie wnoszę o niezwłoczne poinformowanie o sposobie załatwienia mojej skargi i wniosku o podjęcie stosowanych działań wobec Telewizji Polskiej S.A. - podkreślił.