Jeszcze niedawno byli twarzami TVP. Ile zarabiali?

W wyniku przejęcia władzy przez nowy rząd z Telewizji Polskiej odeszło bądź zostało zwolnionych sporo znanych osób. Wiatr zmian dosięgnął i prowadzących "Pytanie na śniadanie". Wielu miłośników, ale i krytyków programu śniadaniowego interesuje zapewne, jak wysokie były zarobki gwiazd.

Katarzyna Cichopek, Marcin Kurzajewski i Anna Popek – to tylko niektóre z byłych twarzy TVP
Katarzyna Cichopek, Marcin Kurzajewski i Anna Popek – to tylko niektóre z byłych twarzy TVP
Źródło zdjęć: © AKPA

06.02.2024 | aktual.: 06.02.2024 17:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dywagacje na temat wynagrodzeń stały się jeszcze bardziej powszechne po tym, gdy faktycznie do opinii publicznej dotarła informacja o gażach prezenterów "Wiadomości". Pod koniec ubiegłego roku głośno mówiło się o grubych tysiącach (a w jednym przypadku i milionach), jakie wpadły na konto Michała Adamczyka, Samuela Pereiry czy Marcina Tulickiego.

W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się też, ile zarabiała Joanna Kurska, żona byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Jacka Kurskiego, oraz regularny komentator w TVP, Jarosław Jakimowicz. Z wnioskiem o ujawnienie wysokości płac innych znanych ze "starej TVP" osób zwróciły się do władz telewizji publicznej Wirtualne Media. Prośba ta spotkała się jednak z odmową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie pensje otrzymywały byłe gwiazdy "Pytania na śniadanie"?

Podobną próbę podjął Plotek, który zwrócił się z zapytaniem do władz TVP o zarobki innych gwiazd, które niedawno pożegnały się ze stacją. Mowa tu o Katarzynie Cichopek, Macieju Kurzajewskim, Tomaszu Wolnym, Annie Popek, Idzie Nowakowskiej czy Małgorzacie Opczowskiej. Byli to oczywiście prowadzący poranne pasmo śniadaniowe.

Znowu jednak, jak w przypadku działań podjętych przez Wirtualne Media, Telewizja Polska nie wróciła z konkretną odpowiedzią. "Odmawia się udostępnienia informacji publicznej" – cytuje fragment pisma Plotek, podając, że władze TVP powołały się na art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. i tajemnicę przedsiębiorstwa.

W dokumencie wskazuje się, że "Telewizja Polska S.A. w likwidacji, pomimo iż jest spółką Skarbu Państwa dysponującą majątkiem publicznym i wykonującą zadania publiczne, to jako spółka prawa handlowego działa w warunkach wolnego rynku, co niesie szereg zagrożeń dla jej właściwego funkcjonowania".

Dlatego właśnie "wszelkie informacje dotyczące organizacji oraz kosztów produkcji audycji, w tym warunków zawierania umów z dziennikarzami, posiadają dla TVP S.A. na tyle istotną wartość gospodarczą, iż ich udostępnienie, z uwagi na tajemnice przedsiębiorcy, nastąpić nie może".

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Komentarze (20)