Trwa ładowanie...

Dustin ze "Stranger Things". Na co choruje?

Gaten Matarazzo, czyli Dustin ze "Stranger Things", cierpi na dysplazję obojczykowo-czaszkową. Aktor wspiera osoby, które spotkała ta przypadłość.

Dustin ze "Stranger Things". Na co choruje?Źródło: East News
duowwug
duowwug

Gaten Matarazzo jest jednym z najbardziej lubianych bohaterów serialu "Stranger Things". Wiele osób zwróciło uwagę na uzębienie i uśmiech aktora. Okazuje się, że młody gwiazdor cierpi na dysplazję obojczykowo-czaszkową.

U Matarazzo choroba ta powoduje, że kości i zęby nie rosną właściwie. Stąd większość jego zębów to ciągle mleczaki, a w przyszłości czeka go seria operacji dentystycznych. W związku z tym, że aktor z autopsji wie, jak wygląda ta choroba, postanowił wspierać osoby, które cierpią na tę samą przypadłość.

ZOBACZ: Przenieśliśmy się w czasie ze "Stranger Things"!

Gaten wspiera fundację CCD Smile, a dzięki roli w serialu "Stranger Things" może uświadomić więcej ludzi, czym ta choroba jest. Prawda jest taka, że w przypadku serialowego Dustina, choroba objawia się stosunkowo łagodnie - głównie zatrzymaniem zębów stałych i zębami nadliczbowymi.

duowwug

Przy tej chorobie dzieci rodzą się bez lub ze słabo wykształconymi obojczykami. Może się to również objawiać m.in. niskim wzrostem, płaskim kształtem tyłu głowy, nieprawidłowym rozwojem miednicy czy problemami z prawidłowym rozwojem uzębienia.

W pierwszym sezonie "Stranger Things" pojawia się nawet scena nawiązująca do choroby, na którą cierpi Gaten Matarazzo. Jeden z dzieciaków śmieje się z Dustina i jego zębów. Ten nie omieszkał odpowiedzieć.

- Tłumaczyłem ci milion razy, moje zęby nadchodzą! To nazywa się Cleidocranial Dysplasia - powiedział.

duowwug

Aktor razem z fundacją CCD Smile finansuje operacje i zabiegi, a także leczenie prewencyjne dla osób, które cierpią na to genetyczne schorzenie.

duowwug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duowwug