Trwa ładowanie...
d23sixq

Black Mirror (Czarne lustro)

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Netflix
Źródło: Netflix

"Black Mirror" ("Czarne lustro") to brytyjski serial science-fiction, który został stworzony przez Charliego Brookera. Seria opisuje zmodernizowane społeczeństwo niezdające sobie sprawy z konsekwencji nadmiernego wykorzystywania technologii w codziennym życiu.

Black Mirror (Czarne lustro) – produkcja

"Black Mirror" to seria wykreowana przez znanego brytyjskiego producenta filmowego, Charliego Brookera, który do współpracy zaprosił Annabel Jones. Pierwsze dwa sezony zostały wyemitowane przez stację Channel 4, na której można było oglądać "Skins" czy "Utopię". Premiera "Black Mirror" odbyła się w 2011 roku.

Pod koniec 2014 roku serialem zainteresowała się platforma Netflix, która zamówiła kolejne sezony. Dzięki przeniesieniu "Czarnego lustra" na streaming seria zyskała wielu nowych fanów. Poza tym Netflix podzielił serial. Pierwsze dwa sezony mają po 3 odcinki, natomiast 3 i 4 – po 6 epizodów. 25 grudnia 2018 roku pojawił się pierwszy film interaktywny "Black Mirror. Bandersnatch", który opóźnił prace na planie 5 sezonu "Czarnego lustra".

Black Mirror (Czarne lustro) – opis fabuły

Każdy odcinek "Black Mirror" opowiada inną historię, jednak wszystkie rozgrywają się w ramach jednego uniwersum, do czego sami twórcy się przyznają w wywiadach. Główny temat epizodów dotyczy wpływu nowej technologii na człowieka. Założeniem Brookera było stworzenie antologii, dlatego zarówno bohaterowie, jak i motyw przewodni w poszczególnych odcinkach jest zmienny.

Z tego względu serial "Black Mirror" będzie odpowiedni dla osób, które nie lubią seriali. Epizody można traktować jak oddzielne filmy. Nie trzeba ich oglądać w kolejności zaproponowanej przez twórców.

Black Mirror (Czarne lustro) – najlepsze odcinki

Od początku w internecie powstają subiektywne rankingi najlepszych odcinków "Black Mirror". Bardzo wysokie miejsca zajmują zazwyczaj "Białe święta" – odcinek specjalny "Czarnego lustra", a także "Zamknij się i tańcz", "Cała twoja historia", "Krokodyl", "Piętnaście milionów", "Biały niedźwiedź" oraz "Wersja próbna". Na uwagę zasługują również dwa odcinki "Black Mirror', które zostały wyróżnione nagrodami Emmy - "USS Callister" oraz "San Junipero".

Ponadto istnieją również rankingi najgorszych odcinków "Black Mirror". W tym jednak przypadku najlepiej je obejrzeć, by móc wyrobić sobie opinię, ponieważ każdy odcinek może wywołać w widzu skrajne emocje.

Black Mirror (Czarne lustro) – obsada

Obsada "Czarnego lustra" zmienia się w każdym odcinku. Niektóre role zostały jednak zapamiętane ze względu na charakter odgrywanej postaci. Wystarczy tutaj wspomnieć Jessego Plemonsa, okrutnego dowódcę statku z "USS Callister" czy Rory'ego Kinneara wcielającego się w postać premiera Michaela Callowa w pierwszym odcinku "Black Mirror" "Hymn narodowy".

Część aktorów z "Czarnego lustra" pojawiła się również w serialu "Gra o tron". Są to: Hannah John-Kamen, Jerome Flynn, Faye Marsay, Donald Sumpter, Oona Chaplin, Tobias Menzies, Natalia Tena oraz Franics Magee.

Poza tym warto wspomnieć o Danielu Kaluuyi (Bing z "Piętnastu milionów"), Domnhallu Gleesonie (Ash z "Zaraz wracam"), Jonie Hammie (Matt z "Białych świąt"), Aleksie Lawtherze (Kenny z "Zamknij się i tańcz") czy Bryce Dallas Howard (Lacie z "Na łeb, na szyję").

Black Mirror (Czarne lustro) – film interaktywny

25 grudnia 2018 roku na platformie streamingowej Netflix pojawił się pierwszy interaktywny film z uniwersum "Czarnego lustra" – "Black Mirror: Bandersnatch", w którym to widz decyduje o losach głównego bohatera. Do wyboru mamy zawsze dwie ścieżki prowadzące do kolejnych pytań. Pierwsze zadania opierają się na decyzjach dotyczących rodzaju płatków na śniadanie czy słuchanej muzyki. Z każdym kolejnym wyborem jest coraz trudniej, a w pewnym momencie bohater zwraca się bezpośrednio do widza.

Fabuła "Bandersnatch" jest prosta. Młody geniusz tworzy grę wideo, którą chce sprzedać jednej z najlepszych wytwórni. Czy do transakcji dojdzie, zależy od widza. Podobnie jak poprowadzenie fabuły, aż do zakończenia. Co ciekawe, kolejne wybory mogą prowadzić do zupełnie innego finału.

Brooker i Jones przyznali, że prace nad filmem opóźniły powstanie piątego sezonu serialu. Premiera 5 sezonu "Black Mirror" prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie 2019 roku.

Black Mirror (Czarne lustro) – ciekawostki

  • Przy powstaniu serii twórcy inspirowali się takimi serialami jak: "Strefa mroku", "Tales of the Unexpected" oraz "Hammer house of horror";
  • Domnhall Gleeson, Natalia Tena, Jessie Cave i Kelly Macdonald wystąpili w filmach z serii o Harrym Potterze;
  • Brad Pitt zgłosił zainteresowanie zagraniem w jednym z epizodów "Black Mirror";
  • Robert Downey Jr zafascynował się historią przedstawioną w "Cała twoja historia";
  • Serial "Black Mirror" w Polsce można było obejrzeć na kanale Cinemax (2013 rok) oraz na TVN 7 (2015 rok).

Black Mirror (Czarne lustro) – lista odcinków

Black mirror (Czarne lustro) – lista odcinków pierwszego sezonu:

Black mirror (Czarne lustro) – lista odcinków drugiego sezonu:

Black mirror (Czarne lustro) – lista odcinków trzeciego sezonu:

Black mirror (Czarne lustro) – lista odcinków czwartego sezonu:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23sixq
d23sixq
d23sixq