Czat GPT jest nudny. Twórca "Czarnego lustra" nie boi się, że AI zabierze pracę scenarzystom

Sztuczna inteligencja zawojowała świat. W wielu branżach trwają dyskusje, jak można wykorzystać ją do usprawnienia pracy, ale pojawiają się też nieuniknione pytania: czy AI ostatecznie doprowadzi do tego, że ludzie będą niepotrzebni? Twórca "Czarnego lustra" już się o to nie martwi.

Szósty sezon "Black Mirror" zadebiutował w czerwcu 2023 roku
Szósty sezon "Black Mirror" zadebiutował w czerwcu 2023 roku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
oprac. JKG

Po aż czterech latach przerwy "Czarne lustro" powróciło w czerwcu 2023 roku z nowym sezonem. Jego twórca, Charlie Brooker, przyznał, że w pracach nad serialem próbował wspomóc się chatem GPT, co jednak okazało się kompletnym fiaskiem. Teraz opowiedział więcej o tej niecodziennej "współpracy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany

Sztuczna inteligencja nie stanowi zagrożenia

Jak podaje The Guardian, podczas jednego z wydarzeń SXSW w Sydney Brooker przyznał się do poproszenia chatuGPT o stworzenie zarysu odcinka "Czarnego lustra". Początkowo był przerażony tym, jak świetnie sztuczna inteligencja poradziła sobie z tym zadaniem. Po chwili odkrył jednak, że to, co "wypluł" z siebie bot, jest marnej jakości.

– Powiedziałem do chatuGPT: "daj mi zarys historii w stylu 'Czarnego lustra'". I kiedy pojawia się kilka pierwszych zdań, czujesz zimny przypływ strachu, coś jak zwierzęce przerażenie. Jakbym został, k..wa, zastąpiony. Pomyślałem, że nawet nie zobaczę, co to robi. Wyskoczę przez pi..rzone okno. A potem, w miarę upływu czasu, gdy się temu przyglądasz, stwierdzasz: "O, to jest nudne". Przez sekundę byłem przerażony, teraz jestem znudzony, bo to jest tak wtórne.

Słynący z dużej kreatywności i zaskakujących rozwiązań fabularnych showrunner "Czarnego lustra" twierdzi, że AI nie będzie w stanie dorównać ludziom pod względem pomysłowości. Trzeba pamiętać, że takie urządzenia jak chatGPT tworzą "nowe" jedynie na bazie "starego", nie ma tam więc indywidualnego pierwiastka, śladu osobistego wkładu.

– [ChatGPT – przyp. aut.] po prostu coś naśladuje. Zbiera każdy opis każdego odcinka "Czarnego lustra", prawdopodobnie z Wikipedii i innych rzeczy, które ludzie napisali, i po prostu tym na mnie wymiotuje. Udaje coś, czym nie jest w stanie być. Sztuczna inteligencja zostanie z nami, potrafi być bardzo potężnym narzędziem. Ale nie do końca wyobrażam sobie, jak zastępuje pokręconych ludzi.

Brooker uznaje więc, że sztuczna inteligencja to metoda tworzenia o ogromnej mocy, która jednak nie będzie w stanie prześcignąć człowieka w jego oryginalności i nieschematycznemu myśleniu. To ciekawy głos w rozmowie, która toczy się w branży od kilkunastu miesięcy, teraz szczególnie intensywnie ze względu na strajk aktorów, w którym jednym z postulatów jest uregulowanie kwestii związanych właśnie z AI.

Black Mirror: Season 6 | Official Trailer | Netflix

O czym opowiada "Czarne lustro"?

Nie da się jednoznacznie zdefiniować serialu "Czarne lustro", gdyż – jak to ma miejsce w przypadku antologii – każdy jego odcinek opowiada inną historię. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich epizodów jest jednak zbiorowy niepokój, jaki odczuwamy względem współczesnego świata, bazujący głównie na naszej technoparanoi.

Pierwszy sezon "Czarnego lusta" powstał w 2011 roku, a obecnie liczy sześć części. Twórcą serialu jest Charlie Brooker, a pojedyncze odcinki reżyserowali m.in. Jodie Foster czy Joe Wright ("Duma i uprzedzenie", "Anna Karenina"). W obsadzie pojawili się m.in. Daniel Kaluuya ("Uciekaj!"), Domhnall Gleeson ("Czas na miłość"), Jon Hamm ("Mad Men"), Rupert Everett ("Idealny mąż"), Ben Miles ("The Crown"), Gugu Mbatha-Raw ("Loki"), Letitia Wright ("Czarna pantera"), Miley Cyrus ("Hannah Montana"), Aaron Paul ("Breaking Bad"), Andrew Scott ("Fleabag") i Salma Hayek ("Eternals").

Serial "Czarne lustro" jest dostępny na platformie Netflix.

Media, zakupy, reklama – Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o horrorach, które bawią, strasząc, wspominamy ekranizacje lektur, które chcielibyśmy zapomnieć, a także spoglądamy na Netfliksowego "Beckhama", bo jak tu na niego nie patrzeć? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)