Zmiany w opolskim festiwalu. Jan Pietrzak zamiast disco polo
TVP zmienia festiwal w Opolu. Rezygnuje z "Super Jedynek" i disco polo, w zamian decydując się na koncert muzyki tanecznej i jubileusz Jana Pietrzaka.
W ramach festiwalu tradycyjnie odbędą się koncerty Debiuty i Premiery. W pierwszym wystąpią m.in. artyści wybrani w programie "O! Polskie przeboje" emitowanym w TVP1 od początku marca. O tym, kto będzie miał szansę zaprezentować się na scenie, zdecydują widzowie, głosując SMS-ami i przez aplikację internetową.
Odbędzie się także przegląd największych przebojów ostatnich 12 miesięcy, pod nazwą "Od Opola do Opola". - Kryteriami doboru wykonawców do tego koncertu będą popularność artystów i piosenek oraz wyniki sprzedaży płyt od poprzedniego festiwalu w Opolu. Chcemy też pokazać najciekawsze naszym zdaniem zjawiska, które wydarzyły się przez ostatni rok w polskiej muzyce – powiedział Brudek.
Nie będzie natomiast koncertu "Super Jedynki". Jak stwierdził Brudek w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, formuła już się wyczerpała. Zrezygnowano także z koncertu disco polo. Mimo iż wydawało się, że TVP zachęcona sukcesem Sylwestra zdecyduje się powtórzyć taki występ latem, stacja zmieniła zdanie. Planuje za to koncert muzyki tanecznej, która ma zaprezentować przekrój od big beatu do dzisiejszych klubowych hitów.
- Nie wykluczamy z definicji żadnego gatunku muzyki. Jeśli będzie uzasadnienie, jeden czy dwa utwory disco polo mogą pojawić się w jakimś momencie festiwalu. Ale w scenariuszu koncertu z muzyką taneczną nie ma wykonawców disco polo – dodał Brudek. TVP wychodzi z założenia, że opolski festiwal jest świętem piosenki, więc powinny pojawić się na nim wszystkie gatunki. Organizatorzy nie wykluczają kategorycznie udziału wykonawców disco polo, ale nie chcą, by zdominowali imprezę.
W Opolu nie zabraknie jednak jubileuszy. I tak na przykład zamiast disco polo odbędzie się koncert-kabareton z okazji 50-lecia działalności artystycznej Jana Pietrzaka. Jak widać, stacja znów stawia na satyryka, a ostatnia afera z jego udziałem odeszła w zapomnienie. Kilka miesięcy temu KRRiT upomniała stację za retransmisję w TVP Kultura występu Jana Pietrzaka. Od początku kwietnia prezentuje premierową odsłonę 10-odcinkowego cyklu "Pół wieku Kabaretu pod Egidą". Teraz będzie świętować jego jubileusz. - Za dobór wykonawców do koncertu jubileuszowego Jana Pietrzaka odpowiada on sam. Wiem, że zaprosi sporo młodych artystów, którzy z nim współpracują – powiedział portalowi wirtualnemedia.pl Jarosław Burdek, wicedyrektor TVP1 ds. audycji rozrywkowych i artystycznych. - Na festiwalu świętowane też będą jubileusze 50-lecia obecności na scenie Maryli Rodowicz i 25-lecia Andrzeja Piaska Piasecznego – dodał.
Poza pierwszymi szczegółami, TVP nie podaje jeszcze programu festiwalu ani listy wykonawców. Wciąż trwają negocjacje z Opolem. Jak się okazuje, niedawno opolscy radni zgodzili się, żeby prezydent miasta podpisał z Telewizją Polską umowę na organizowanie festiwalu przez cztery lata, w ramach której przekaże na to 4,8 mln zł. TVP nadal negocjuje umowę z miastem.
- Oczekujemy podpisania umowy wieloletniej, natomiast przez co, że bardzo późno radni Opola zdecydowali o dofinansowaniu festiwalu, może się okazać, że ze względów formalnych podpiszemy umowę na ten rok z możliwością przedłużenia na kolejne lata – powiedział portalowi wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki, członek zarządu TVP.
Zaznacza, że rozmowy z władzami Opola dotyczą obecnie kwestii organizacyjnych, natomiast program festiwalu został już zaakceptowany. - Nie wyobrażam sobie, żeby w roku jubileuszowym dla Opola, 800-lecia jego lokacji, miasto oszczędzało na najważniejszej dla siebie imprezie, rozsławiającej jego imię w całej Polsce. Dla mnie jest oczywiste, że radni tak zagłosowali, żeby festiwal był jak najlepszy i jak najbogatszy - podkreślił.