Przemówienie Zełenskiego to nie wszystko. Poruszające widowisko
"Save Ukraine - #StopWar" – pod takim hasłem odbył się maraton charytatywny, podczas którego solidarność okazywali artyści, sportowcy i politycy. A wszystko, by wesprzeć walczącą o wolność Ukrainę.
27.03.2022 | aktual.: 27.03.2022 20:54
Świat łączy się we wsparciu Ukrainy. Kraj ten od przeszło miesiąca jest objęty wojną w wyniku rosyjskiej agresji. Włodarze państw nakładają sankcje na agresora, organizacje i stowarzyszenia charytatywne organizują pomoc humanitarną. W niezwykłej mobilizacji zjednoczyli się także zwykli obywatele. Obecnie na międzynarodowej scenie najgłośniejszym i najistotniejszym przekazem jest pomoc Ukrainie.
W tym duchu, duchu pomocy i wsparcia, solidaryzuje się też świat kultury i sztuki. Wielu artystów i wykonawców otwarcie potępia wojnę i wykorzystuje swoją popularność, by mówić o ukraińskim dramacie. W wielu krajach, w tym również (a może przede wszystkim) w Polsce organizowane są kolejne, większe i mniejsze koncerty charytatywne, z których dochód przekazywany jest na cele pomocowe. Największe stacje telewizyjne także dołączyły do tego ruchu, organizując widowiska, na których wystąpiły największe gwiazdy nie tylko rodzimej sceny – zarówno w TVP, jak i w TVN wystąpili ukraińscy artyści.
Koncert "Save Ukraine" to jak dotąd największe tego typu wydarzenie – jednoczące w czasie rzeczywistym obywateli wielu krajów: rozpoczął zespół Taraka z piosenką "Podaj rękę Ukrainie" – dziś niewątpliwie nie tylko już hymn Euromajdanu, ale całego ruchu, któremu przyświeca pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi.
Choć telewizyjne widowisko było zapowiadane jako koncert, prowadzący określili je jako maraton charytatywny. I to faktycznie najbardziej odpowiadało charakterowi wydarzenia. Prowadzący łączyli się z artystami, sportowcami, liderami opinii, włodarzami państw i wolontariuszami z całej Europy, którzy manifestują swoje wsparcie dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.
Koncert oglądano m.in. na warszawskim Placu Defilad, na Rynku Starego Miasta w Pradze, pod Bramą Brandenburską w Berlinie, na Trafalgar Square w Londynie – skąd też zorganizowano specjalne wejścia na żywo. Wszystko po to, by okazać wsparcie Ukraińcom.
Wyemitowano także specjalne nagranie prezydenta Ukrainy. - Wojna spadła na nas znienacka. Ukraińcy walczą dzielnie. Minął miesiąc, a my dalej walczymy w wojnie, której sobie nie życzyliśmy - mówił Wołodymyr Zełenski.
W trakcie wydarzenia nie brakowało poruszających momentów. Brainstorm i Salvador Sobral zdecydowali się zaśpiewać po ukraińsku, a nagrania niewątpliwie zrobiły wrażenie zarówno na prowadzących, jak i na publiczności. Na scenie w Warszawie zaś pojawiła się m.in. mała Amelia, która tak zachwyciła świat swoim wykonaniem piosenki z "Krainy Lodu", najpierw w kijowskim schronie, później na wyjątkowym koncercie w TVN.
Wśród gwiazd, które nagrały specjalne wideo, w których namawiały do wspierania Ukrainy, także finansowo, znaleźli się m.in. Imagine Dragons, Craig David czy Nothing But Thieves i plejada znakomitych ukraińskich artystów, w tym Dakha Brakha, Alyona Alyona czy GO_A. Wyemitowano też specjalną wersję piosenki "Russians" Stinga, którą nagrał na nowo właśnie po to, by okazać wsparcie Ukrainie.
Poruszające słowa padały również ze sceny. Jedna z prowadzących, Masza Efrosinina, wyznała, że los nie tylko los ukraińskich dzieci głęboko porusza ją jako matkę, ale drży o walczących żołnierzy w Ukrainie, w tym jej męża, który także zdecydował się bronić swojego kraju. Istoty solidarności, ale także właśnie finansowania pomocy Ukrainie podkreślali pozostali prowadzący: Timur Miroshnichenko z Ukrainy oraz Ida Nowakowska i Donald Arleth z TVP World.
Co najważniejsze - przed, w trakcie i po zakończeniu jego emisji, będą zbierane środki na rozwiązanie problemów humanitarnych spowodowanych rosyjską inwazją wojskową na Ukrainę. Organizatorzy podkreślają, że zbiórka będzie realizowana z wykorzystaniem oficjalnych kont Narodowego Banku Ukrainy i Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zaspokojenie potrzeb żywnościowych oraz zakwaterowanie uchodźców i obywateli, którzy opuścili swoje domy w wyniku działań wojennych, zaopatrzenie ich w odzież i obuwie, leki i sprzęt medyczny oraz zapewnienie ludności podstawowych, priorytetowych potrzeb.
Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem. Jeśli nie udało się wam zobaczyć widowiska organizowanego przez TVP i ukraińskiego nadawcę 1+1, możecie nadrobić zaległości i obejrzeć je na YouTube.