Widzowie szydzą z lekarki. Poszło o jedno słowo
W niedzielnym "Pytaniu na śniadanie" jednym z omawianych tematów były zdrowotne właściwości jodu. Na tę okazję do studia zaproszono lekarkę, która w swojej wypowiedzi użyła znane słowo, ale w rzadko spotykanej formie. Widzowie szybko zareagowali w komentarzach w mediach społecznościowych, prezentując własną ignorancję.
17.09.2023 | aktual.: 17.09.2023 13:41
Temat jodu kojarzy się nierozerwalnie z przebywaniem nad Bałtykiem i wdychaniem "morskiego aerozolu", czyli mieszanki jodu, bromu i magnezu. Działa ona doskonale na układ oddechowy i go oczyszcza, o czym mówiła zaproszona do studia "Pytania na śniadanie" lekarka w towarzystwie Idy Nowakowskiej i Tomasza Wolnego.
Ekspertka zamiast o "wdychaniu" jodu w pewnym momencie powiedziała o "wdychiwaniu". Wielu widzów ubodło to słowo, o czym świadczą komentarze pojawiające się na oficjalnym profilu śniadaniówki na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wdychujemy jod i zjadujemy zupkę dyniową na śniadanie" - szydziła jedna z internautek. "Wdychujemy i jedziemy z dziećmi, żeby wdychiwaly. Mnie uczyli, że wdychamy, ale co ja tam wiem. W końcu wykształcona pani doktor. Żenada" - skwitowała inna oglądająca "Pytanie na Śniadanie".
"Pamiętajcie - nie ‘wdychiwujcie’ jodu. Wdychanie jodu bardziej sprzyja" - nabijała się kolejna osoba, dając tym samym świadectwo własnej nieznajomości języka polskiego.
"Wdychiwanie" może i brzmi jak niepoprawna forma czy przejęzyczenie, ale w rzeczywistości jest jak najbardziej właściwe. Na stronie Słownika Języka Polskiego PWN pisał o tym jezykoznawca prof. Mirosław Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na pytanie, jaka jest różnica między słowem "wdychać" a "wdychiwać", odpowiedział wprost: "Nie ma żadnej – poza tym, że wdychiwać to rzadkie słowo, nadające się głównie do krzyżówki".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.