"Wiadomości" zmanipulowały nagranie z Sejmu. Widzowie nie usłyszeli słów dziennikarzy

Danuta Holecka w "Wiadomościach" 18.08.2023
Danuta Holecka w "Wiadomościach" 18.08.2023
Źródło zdjęć: © TVP

18.08.2023 23:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W piątek 18 sierpnia w głównym wydaniu "Wiadomości" pojawił się materiał pt. "Strach Platformy przed trudnymi pytaniami". Wykorzystano w nim znane z TVP Info nagrania z korytarzy sejmowych, które zostały celowo okrojone ze skandalicznych pytań wysłanników telewizji publicznej.

- Strach, a być może brak argumentów, by udzielać merytorycznych odpowiedzi. Politycy opozycji wciąż unikają pytań o najważniejsze sprawy dla Polek i Polaków. Tych, które będą przedmiotem październikowego referendum. Ale i takich, które zadają już dziś dziennikarze polskiej telewizji - mówiła Danuta Holecka, zapowiadając reportaż "Strach Platformy przed trudnymi pytaniami".

Materiał w dużej mierze opierał się na nagraniach, które dzień wcześniej pokazywano w TVP Info. Ale w zupełnie innej, dużo ostrzejszej wersji. O kuriozalnych pytaniach młodych reporterów do polityków opozycji pisaliśmy tutaj.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Kampanijna taktyka niektórych polityków Platformy Obywatelskiej niezmienna – ucieczka i milczenie. Trudno jednak nazwać je złotem w przypadku, gdy pytania dotyczą najważniejszych spraw dla obywateli - mówił autor materiału dla "Wiadomości", który jako przykład "uciekającego i milczącego" polityka PO pokazał Grzegorza Schetynę.

Obrazek był bardzo wymowny – Schetyna wyraźnie nie zamierzał wypowiadać się przed kamerą TVP i szybko się oddalił. "Wiadomości" nie pokazały jednak całego nagrania z TVP Info, w którym słychać wyraźnie, że pierwszym pytaniem, które zadawali dziennikarze politykom opozycji, było: "Czy nie jest panu/pani wstyd?".

W "Wiadomościach" nie było słychać, o co pytała dziennikarka
W "Wiadomościach" nie było słychać, o co pytała dziennikarka© TVP

Dziennikarz "Wiadomości" żalił się, że politycy PO, kiedy już coś mówili, to była to "odpowiedź pozbawiona merytorycznej wartości". Albo że "najczęściej próbują obrażać". Jako przykład obrazy pokazano posła Nowej Lewicy, który pytał młodego reportera, czy jest z "telewizji propagandowej i PiS-owskiej".

O tym, że każdy zaczepiony na korytarzu polityk słyszał prowokacyjne pytanie o poczucie wstydu, "Wiadomości" nie raczyły poinformować swoich widzów. Wyglądało to tak, jakby ktoś uznał, że TVP Info zagalopowało się w materiale z poprzedniego dnia, gdzie hasło "Jak wam nie wstyd?" było nawet na pasku. Ale nagrania "milczących i uciekających" polityków opozycji nie mogły się zmarnować i wystarczyło je odpowiednio skrócić i nadać pasujący do tezy kontekst.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" ogłaszamy zwycięzcę starcia kinowych hegemonów, czyli "Barbie""Oppenheimera", a także zaglądamy do "Silosu", gdzie schronili się ludzie płacący za Apple TV+. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (187)
Zobacz także