"Wiadomości" TVP idą na rekord. Policzył, ile razy mówili o Tusku. Niebywałe
Na Twitterze użytkownika tropiącego manipulacje dziennikarzy "Wiadomości" pojawił się nowy wpis. Tym razem dotyczy on użycia w serwisie informacyjnym TVP nazwiska Donalda Tuska. Dane robią kolosalne wrażenie.
O twitterowiczu ukrywającym się za ksywką FlasH pisaliśmy już kilkukrotnie. Prowadzi on stronę Ekspercitvpis.info, gdzie publikuje statystyki zapraszanych do "Wiadomości" ekspertów. To także autor programu, który nagrywa i wykonuje zrzuty ekranu z "Wiadomości" TVP. Dzięki temu internauta robi zestawienia tych samych ujęć nagminnie wykorzystywanych przez redaktorów serwisu – np. zaciśniętej pięści Donalda Tuska, lżącej Marty Lempart czy śniętej ryby z "Czajki" pojawiającej się w kontekście Rafała Trzaskowskiego i polityki ratusza.
Fragmenty wspomnianych nagrań są notorycznie wykorzystywane w oderwaniu od materiału źródłowego. Tak, aby wywołać określone, najczęściej negatywne reakcje u widzów.
Jednak tym razem twitterowicz opublikował ustalenia innego internauty. Chodzi o autora strony codziennatranskrypcjatvpis.github.io, na której zamieszczono pliki tekstowe z transkrypcjami dla niesłyszących 149 wydań "Wiadomości".
Jak na razie baza obejmuje programy nadawane od 29 maja do 9 grudnia 2021 r.
"Nazwisko Tusk pada w nich 1150 (jeden tysiąc sto pięćdziesiąt) razy. Średnio prawie 8 razy na wydanie. Rekord: 5 lipca - 41 razy" - pisze internauta.
Przypomnijmy, że w połowie listopada w odpowiedzi na skargę Krzysztofa Lufta KRRiT stwierdziła, że widzowie TVP, oglądając lipcowe wydania "Wiadomości" i programy TVP Info, "mogli czuć się epatowani nadmierną kumulacją tych samych informacji i towarzyszących im powtarzanych obrazów, z czym wiązał się brak lub znikoma ilość nowych wiadomości".
W orzeczeniu mowa o "dodatkowych zabiegach", tj. wielokrotnym wplataniu do różnych materiałów wyrwanych z kontekstu fragmentów nagrań archiwalnych, zgromadzonych przy innych okazjach (np. słowo "Deutschland", wypowiedziane przez Donalda Tuska czy zmiana rzeczywistej kolorystyki archiwalnych nagrań).