"Woronicza, gratuluję odlotów". "Wiadomości" TVP przeszły same siebie

"Wiadomości" obarczyły winą za dążenia do Polexitu opozycję z PO na czele
"Wiadomości" obarczyły winą za dążenia do Polexitu opozycję z PO na czele
Źródło zdjęć: © TVP VOD

09.10.2021 22:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po niedawnym orzeczeniu polskich sędziów, że część prawa UE jest niezgodna z Konstytucją RP, hasło "polexit" jest odmieniane przez wszystkie przypadki. O możliwym wyjściu Polski z Unii piszą zagraniczne media, nie wierząc w intencje PiS-u o pozostaniu we wspólnocie. A co robią "Wiadomości" TVP? Twierdzą, że polexit to plan opozycji.

"TVPiS Jacka dzisiaj przestrzegła widownię, że OPOZYCJA może wyprowadzić Polskę z UE. Woronicza, gratuluję odlotów" – napisał na Twitterze Janusz Piechociński. Były wicepremier i minister rolnictwa z PSL nie był jedynym, który mógł się złapać za głowę, oglądając sobotni (9.10) reportaż "Wiadomości" pt. "Opozycja groźnie gra interesem Polski".

- "Polska nie wyjdzie z Unii, nie będzie polexitu" - mówią zgodnie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Za to politycy PO straszą polexitem regularnie. Eksperci ostrzegają, że podobna populistyczna narracja doprowadziła do brexitu - mówiła Edyta Lewandowska, zapowiadając materiał Konrada Węża.

Dziennikarz TVP stwierdził, że polexit to "niespełniona fascynacja polityków opozycji". Na potwierdzenie tych słów pokazywano fragmenty wypowiedzi, lub dosłownie jedno zdanie bez kontekstu, Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Do grona opozycjonistów, którzy "nie chcą Polski w Unii", dopisano także Romana Giertycha. Dowód? Wypowiedź sprzed 19 lat, kiedy był zagorzałym eurosceptykiem z Ligi Polskich Rodzin.

Cytowania współczesnych wypowiedzi Giertycha nie było. Zamiast tego "Wiadomości" pokazywały polityków PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zapewniających, że nikt z nich do polexitu nie dąży.

Obraz
© TVP VOD

Widzowie TVP mogli się za to przekonać, że "z wypowiedzi polityków opozycji wynika, że gdyby zależało to od nich, polexit mógłby stać się realnym scenariuszem".

"Wiadomości" budują zatem własną narrację, bo choć PiS nie mówi "chcemy wyjścia z Unii", to różne działania rządu czy ostatnio sędziów TK są odbierane jako zaprzeczenie chęci pozostania w UE. Ale widzowie TVP przynajmniej będą wiedzieć, że to opozycja marzy i dąży do polexitu.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (445)
Zobacz także