W TVP Tusk ma nowy pseudonim. "Wiadomości" porównały go do zwierzęcia

"Wiadomości", 1.07.2023
"Wiadomości", 1.07.2023
Źródło zdjęć: © TVP

01.07.2023 21:25, aktual.: 01.07.2023 22:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma dnia, by "Wiadomości" TVP nie przygotowały krytycznego reportażu o Donaldzie Tusku. A czasem nawet kilku. Ostatnio dostało mu się za noszenie drogich butów, był też reportaż o TVN, czyli "telewizji Tuska". A pierwszego dnia lipca punktem wyjścia do skrytykowania szefa PO był jego "patriotyzm na pokaz".

- "Nie można mu ufać, bo udaje kogoś, kim nie jest" - mówi Mateusz Morawiecki o Donaldzie Tusku. Premier przywołuje przykład polskich flag, których jeszcze niedawno próżno było szukać na spotkaniach Platformy Obywatelskiej. Ale im bliżej wyborów, tym częściej pojawia się tam patriotyzm. Na pokaz - mówiła Danuta Holecka w sobotnich (1.07) "Wiadomościach".

Autorem reportażu pt. "Donald ‘Kameleon' Tusk" był Bartosz Łyżwiński, który zestawił obrazy ze spotkań wyborczych premiera Morawieckiego i szefa PO. Na tych pierwszych wszyscy machali biało-czerwonymi flagami, a w przypadku Tuska wybrano nagranie z tego wiecu, gdzie symboliki patriotycznej było najmniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wiadomości" odnotowały jednak fakt, że "u progu kampanii wyborczej o polskich flagach przypomniała sobie Platforma Obywatelska i Donald Tusk". Było to spostrzeżenie Mateusza Morawieckiego, który w odniesieniu do swojego politycznego przeciwnika również użył zwierzęcej metafory.

- Dzisiaj ten lis zakradł się do kurnika. I dzisiaj ten lisek maszeruje z biało-czerwoną flagą - mówił z przekąsem Mateusz Morawiecki.

Ale Łyżwiński nie ograniczył się do krytykowania Tuska w kontekście flagi narodowej. Dziennikarz TVP stwierdził, że "nagłe wolty, zmiana poglądów i sprzeczne deklaracje to znak firmowy lidera opozycji. Przykładem może być podejście do wiary i Kościoła".

"Wiadomości", 1.07.2023
"Wiadomości", 1.07.2023© TVP

Po tych słowach na ekranie pojawił się kolaż dwóch zdjęć: na jednym Tusk pozuje z córką i żoną przy domowym ołtarzyku, a na drugim z Martą Lempart, która "wzywała na ataków na Kościół".

Dziennikarz TVP wytknął też Tuskowi sprzeczne słowa, które wypowiadał odnośnie budowy muru na granicy z Białorusią.

- Ja nigdy nie mówiłem, że mur nie powstanie - powiedział szef PO na jednym nagraniu. A od razu po tym przywołano wcześniejszy wywiad, w którym Tusk stwierdził: "Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat".

- To prawda, bo powstał szybciej - skwitował Łyżwiński.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" masakrujemy "Warszawiankę" z Szycem, chwalimy "Sortownię" z Chyrą, głowimy się nad "Flashem" z Michaelem Keatonem i filmami Wesa Andersona, z "Asteroid City" na czele. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1126)
Zobacz także