Trwa ładowanie...

"W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem", czyli jak wiara ukształtowała naszą cywilizację

Emisja programu odbywa się w czwartki o godzinie 21:00 od 15.03. do 19.04.

"W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem", czyli jak wiara ukształtowała naszą cywilizacjęŹródło: mat. prasowy
d2c1acy
d2c1acy

Premiera w czwartek 15 marca, o godz. 21:00 w naziemnej Telewizji WP. Telewizja WP dostępna jest w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, na platformie NC+ (kanał 170) oraz w kablówkach m.in.: Multimedia (38), UPC (158/116), Vectra (194), Netia (30), Orange (35), Inea (28), Toya (17) i wiele innych.

- W ciągu kilku ostatnich miesięcy (...) próbowałem znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące wielkiego misterium wiary. Intonowałem modlitwę w meczecie w Kairze, uczyłem się medytacji pod okiem buddyjskiego duchownego, dyskutowałem o Galileuszu z przewodniczącym Papieskiej Akademii Nauk. (...) W niektórych miejscach znalazłem odpowiedzi, a inne przyniosły nowe pytania. Nieustannie towarzyszyła mi myśl, że przyglądamy się czemuś, co wymyka się naszemu zrozumieniu - tak o pracy nad programem mówi Morgan Freeman.

Seria "W poszukiwaniu Boga z Morganem Freemanem" pokazuje związek ewolucji religii i cywilizacji oraz zadziwiające analogie pomiędzy różnymi wyznaniami, nawet tymi, które wydają się być diametralnie inne. W kolejnych odcinkach gospodarz i narrator programu, Freeman, będzie szukać odpowiedzi na pytania dotyczące fundamentalnych kwestii związanych z Bogiem i wiarą, takich jak stworzenie świata, pochodzenie osoby lub osób boskich, źródła zła, cuda, apokalipsa, czy zmartwychwstanie. Duchowe doświadczenia autor zdobywać będzie, podróżując do najważniejszych miejsc kultu różnych religii, m.in. Ściany Płaczu w Jerozolimie, Drzewa Bodhi w Indiach, świątyni Majów w Gwatemali czy egipskich piramid. Te doświadczenia i rytuały skonfrontuje z najnowszymi osiągnięciami nauki.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Opisy odcinków:

Odcinek 1

Ten otwierający serię odcinek, będzie poszukiwaniem źródeł największej nadziei ludzi wierzących w zmartwychwstanie. Jak rozwijały się nasze wierzenia w życie pozagrobowe? Jak nasz stosunek do życia po śmierci wpłynął na to, jak chcemy przeżyć nasze życie? Ponieważ nauka czyni obecnie olbrzymie postępy, być może już niedługo będziemy świadkami cyfrowego zmartwychwstania. Jaki wpływ będzie to miało na naszą wiarę?

d2c1acy

Odcinek 2

Krwawe konflikty i sąd ostateczny są wpisane w zbiorową chrześcijańską świadomość, ale czy mit apokalipsy nie narodził się podczas wojen, które nękały Bliski Wschód, dwa tysiące lat temu? W sensie religijnym, apokalipsa może nie oznaczać globalnej wojny, ale wewnętrzne objawienie. Co o tym sądzą teologowie - tego będzie się można dowiedzieć z odcinka poświęconego apokalipsie.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)

Odcinek 3

W tym odcinku Morgan Freeman spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy religie z całego świata w podobny sposób opisują akt stworzenia? Jak mają się te historie do naukowej teorii powstania wszechświata i zarania naszej cywilizacji? Jak do tez wypracowanych na uniwersytetach, takich jak teoria Wielkiego Wybuchu, odnoszą się duchowi liderzy wspólnot religijnych?

Odcinek 4

Tym razem Freeman spróbuje prześledzić jak postrzeganie Boga zmieniało się na przestrzeni historii ludzkości. Zapraszając do dyskusji kolejnych ekspertów, poszuka odpowiedzi na wątpliwość czy Bóg jest jedynie ideą, a jeśli tak, to w jaki sposób możemy znaleźć dowód na istnienie Boga w naszym mózgu?

d2c1acy

Od 18 marca, w każdą niedzielę o 20:00 w Telewizji WP także najnowszy sezon "Ucho Prezesa". Więcej informacji znajdziecie tutaj.

(fot. mat. prasowy)
Źródło: (fot. mat. prasowy)
d2c1acy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c1acy